Jump to content

Virágokkal jobb az élet és a figyelem is

2016. 09. 11. 19:00

Egyre gyakrabban alkalmazzuk bajainkra a fűből, fából, növényből vett gyógyító erőt. A gyógynövények használata már a teázással elkezdődik. A serkentő hatása miatt fogyasztjuk a teát, mellette pedig ott van még a kávé is.

A figyelem teljesítményének fokozására legáltalánosabb növényként a kávét és a teát használjuk. Nem kell azonban egy növényt szárítani, őrölni, leforrázni ahhoz, hogy élénkítő szerként fogyasszuk később. Gondoltad volna, hogy a cserépben díszelgő növény mindenféle behatás nélkül, pusztán a jelenlétével is fokozni képes figyelmünket.

Valamire koncentrálni, igazán odafigyelni csak akkor tudsz, ha a környezeted is hozzásegít ahhoz, ha nem zavar meg semmi. Szellemi képességeinket igénybevevő feladataink végzésekor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen a munkakörnyezetünk. Munkahelyünkön is szeretünk magunk körül tudni néhány növényt. Legtöbbünk úgy érzi, hogy a cserepes virág életet visz a környezetbe, jó hatással vannak ránk. Ezt megpróbálták vizsgálattal is igazolni, vagy cáfolni.

Egy szürke falú, nyolc négyzetméteres szoba volt a kísérleti hely. Berendezése nem volt több mint egy íróasztal, amelyen egy számítógép volt, két szék és egy kicsi polc. Összesen harmincnégy kísérleti alanyt vontak be a vizsgálatba. Felmérték a figyelmüket, majd folyamatosan feladatokat végeztettek velük, amelyek mind nagy koncentrálást igényeltek. A teszteléskor annyi volt a különbség, hogy a csoport egyik fele ugyanabban a szobában végezte el a feladatokat, csak az ablakban két nyíló orchidea volt, a földön pedig cserépben egy sugárarália és egy rákvirág volt. A csoport másik fele a fent említett gyér bútorzattal volt berendezve, virág egy szál sem volt.

A tesztek értékelésekor a virág nélküli szobában az eredmények végig ugyanolyanok voltak. Nem volt különbség az első és az utolsó feladat teljesítményében sem. Azonban azok, akik környezetében virágok voltak, a feladatok között teljesítményjavulás volt megfigyelhető.

Lehetséges, hogy a növények vizuális ingerként hatottak a kísérleti alanyok számára. A teszt végzése során óhatatlan és tudattalan cselekedet, hogy ne nézzenek rá a növényekre. Ez a néhány másodperces munkából való kizökkenés elengedő pihést jelentett. Az is lehet, hogy pusztán csak a jelenlétük nyugtatja meg az embert, de tény, hogy csökkentik a stresszt és így serkentik a figyelmet.

(Forrás: associationsnow.com, boston.com/képek)