Jump to content

Hogyan írjunk tökéletes önéletrajzot?

2014. 10. 07. 11:39

Sohasem tehetsz kétszer egymás után első benyomást, állítja bölcsen a mondás, ezért bizony különösen fontos, hogy az áhított munkahelyre beadott önéletrajzunk hogyan is fest.

Nem elég csupán két-háromszor leellenőrizni, hogy nem követtünk el valami ostoba helyesírási hibát, és a tiszta, átlátható szerkezet, a tényszerűen felsorolt meggyőző adatok sem jelentenek önmagukban győzelmet, sajnos. Ha azt akarjuk, hogy a jelentkezésünkre reagáljanak is a cég HR-esei, bizony ki kell tűnnünk a tömegből.

Laszlo Bock, a Google személyzetis alelnöke ezért azt tanácsolja, hogy a munkánk konkrét, mérhető ereményeit is foglaljuk bele az önéletrajzunkba.

-Talán elsőre nehezen tudod megfogalmazni konkrétan a munkát eredményeit, de kell találnod valamit, ami megkülönbözteti másokétól.

Bock egy végtelenül egyszerű képletet kínál arra, hogyan tudjuk bármilyen tapasztalatunkat úgy megfogalmazni, hogy az ne elvégzett feladatok sorát képezze, hanem világos képet fessen az addig is elért eredményeinkről. Ehhez azt tanácsolja, hogy mindig egy aktív igével kezdjük a mondatot, számszerűen mutassuk be, mit értünk el, kínáljunk összehasonlítási alapot, majd részletezzük, ez hogyan járult hozzá, hogy elérjük személyes céljainkat.

Ne ezt írjuk például az önéletrajzunkban, hogy:

„Cégek pénzügyi teljesítményét vizsgáltam és befektetési ajánlatokat tettem.”

Helyette fogalmazzuk meg a következőképpen:

„Javítottam egy év alatt a portfólió teljesítményén 12%-kal (1,2 millió dollár) azzal, hogy a tőkeköltségeket finomítottam az információszegény piacokon és újrasúlyoztam azt az eredmények értékelése alapján.”

Mint látható, a második variációban konkrét tényeket, adatokat és számokat nyújtunk amellett hogy feltűntetjük, hogyan értük el az eredményeinket. Ezáltal hitelesebbé is válunk.

Bock azt is hozzáteszi mindehhez, hogy minél több részlettel tudunk szolgálni, annál jobb.

-Még ha a saját eredményeid nem is tűnnek olyan lenyűgözőnek magad számára, a személyzetisek akkor is szeretnék, ha konkrétan megfogalmaznád azokat. Ha azt írod, hogy ’naponta 85 ügyfelet szolgáltam ki 100%-os pontossággal’ remekül hangzik még akkor is, ha ez nem takar egyebet, mint hogy egy közértben dolgoztál nap mint nap.

(Business Insider, kép: boston.com)