Jump to content

Laborvizsgálat nélkül, otthon

2017. 05. 04. 17:00

Testünk jelzi azt is, ha egészségesek vagyunk, hiszen jól érezzük magunkat a bőrünkben, tele vagyunk energiával. Ám annak is jelét adja, ha valami nem stimmel. Csak értenünk kellene ezekből a jelzésekből, amit a köröm is mutat.

Nézegetted már a körmeidet? Na nem úgy, mint miniatűr festővászonra, amelyre különböző színek és technikák alkalmazásával igazi kis remekművet lehet varázsolni. Sokkal inkább most az egészség tükrének neveznénk körmeinket, hiszen formája, minősége, erőssége vagy gyengesége elárulja, hogy szervezetünk milyen egészségi állapotnak örvend.

 

Divat odafigyelni arra, hogy ápolt és szépen manikűrözött kezeink legyenek, de most máshogy vedd górcső alá kezeidet. Érdemes ezt az önvizsgálatot alkalmazni, de soha ne felejtsd el, hogy az orvosi kivizsgálást egyáltalán nem mellőzi, és a helyes diagnózis felállítása sem a mi dolgunk, hanem a szakembereké. Azonban figyelmeztethet problémákra.

Biztosan tapasztaltad már a kellemetlen és fájdalmas kipirosodott és érzékeny körömágy problémáját. Belevághattál ollóval, csipesszel, vagy lehorzsoltad valahol, ami miatt megsérülhetett, de okozhatja körömlakk is, vagy valamilyen más allergia.

Általános körömprobléma az, ha a körmökön fehér kisebb és nagyobb foltok tűnnek fel. Ez a szervezet kalcium hiányára utaló jel. A elsárgult köröm arra utalhat, hogy sok olyan ételt fogyasztasz, amelynek magas a karotin tartalma. Ez nem is baj, de sokkal rosszabb, ha a sárga szín nem emiatt alakul ki. Akkor bizony túl sokat és túl sűrűn lakkozod a körmeidet és nem hagyod szabadon levegőzni, valamint utalhat akár szervi problémára is. Ugyancsak sárgássá válik a gombás köröm is. A lábujjaink körmein gyakoribb a gombásodás, de a kezeken is megjelenhet. Ha már a gombáknál tartunk, nemcsak a szín, de a köröm megvastagodása is utalhat arra, hogy gomba támadta meg. Ahogy öregszünk, a szarurétegek is vastagodnak, de fiatalon, a vastag köröm a gomba megjelenését jelentheti. A vastag körmöt nem csak a gombák elszaporodása okozhatja, hanem utalhat pajzsmirigy problémákra is.

 

Amikor a köröm könnyen töredezik, azt a vitaminhiánynak tudjuk be, és megfelelő táplálkozással helyre lehet billenteni a szervezetünk egyensúlyát. A legtöbbünk napi szinten érintkezik valamilyen vegyszerrel. Legáltalánosabban a mosogatószer az, amit naponta többször is használunk edényeink tisztításához, ami persze kiszáríthatja kezeinket. Nemcsak a bőrünkre, de körmeinkre legalább olyan hatással van, vagyis szárítja.

A vashiányt a köröm úgy jelzi, hogy az alakja szinte kanalat formál. Homorúvá válik a felszíne, vékonyabb lesz.

Amikor a vér oxigénszintje csökken, annak következtében tüdő-, szív-, vese- és májbetegség is kialakulhat. Ennek következtében a körömágyon jelentkezhetnek tünetek. A körömágy megduzzad, piros és érzékeny lesz. Ezt az állapotot nevezik buzogánykörömnek.

Ha a köröm növekedés közben valamilyen zavar állt be, az keresztirányú vonal megjelenése jelzi. Ebben az esetben maga a köröm is sérülhetett, de a törést okozhatja egy súlyosabb betegség is. Ezt nevezik Beau-vonalnak, amely még a cinkhiányra is utalhat.

Vizsgáld meg körmeidet, és fedezd fel, hogy min kellene változtatnod!

(Forrás: marmalade.hu | bhskin.com, healthline.com, healthline.com/képek)