Jump to content

A terhelt gyomor segítségért kiált

2016. 12. 30. 17:00

Az ünnepi időszak olykor kimerítőbb, mint a dolgos hétköznapok, legalábbis a gyomornak. Sokak élete ilyenkor be van táblázva, hogy a messzebb élő rokonokkal, barátokkal össze tudjanak ülni. Legtöbbször evéssel, ivással jár. Otthon is terülj, terülj, asztalkám van, így aztán gyomrunk megfájdulhat, elnehezülhet.

Eljöhet az a pont a sok evés és ivás után azt mondod, aznap már nem eszel. Sőt, holnap sem eszel. Ezt persze sokkal könnyebb kijelenteni, mint megtenni. Ám, ha úrrá lesz rajtad a gyomorfájás, akkor csak azon jár az agyad, hogyan szabadulj meg a fájdalomtól. Ha nem kíván orvosi segítséget állapotod, úgy érzed, akkor vesd be azokat a módszereket, amelyeket elődeink is használtak.

Annyira tele vagy a rokonlátogatás során magadba kapkodott menüsorral, hogy kerülget a hányinger? Visszacsinálnád, ha lehetne, de erre már nincs lehetőség. Használj a hányinger ellen borsmenta teát. Addig, amíg a tea elkészül és küzdesz a hányingerrel, meg ne próbáld magad hányatni. Feküdj le, és a légzésedre koncentrálj. Tereled el a gondolatodat a pillanatnyi állapotodról. Ha kész a borsmenta teád, kortyolj belőle és aznap, valamint az elkövetkező napokban bátran fogyaszthatod többször is egy nap.

Elképzelhető, hogy hányás lett a vége a rossz gyomornak. Jól tudjuk, hogy ilyenkor mennyi folyadékot veszít a szervezet, ezért nagyon fontos, hogy folyamatosan pótolni szükséges azt. A folyadékkal együtt ásványi sókat is veszít az ember a szervezetéből, ezért azt pótolni érdemes. Egy liter vízhez keverj nyolc teáskanál cukrot, és egy teáskanálnyi sót. Az elegyet kavargasd el, és kortyolgatva fogyaszd el a nap folyamán. Az arányokat tartsd be!

Az egyik leggyakoribb tünetünk, ha túl sokat eszünk, hogy kellemetlenül égni kezd a gyomrunk. A gyomorsav küzd az elemekkel, de ennyivel nem bír. A zsíros, savas ételek, az alkohol, a kávé, az édességek megterhelik az ember gyomrát. Mivel tele van a gyomor, de egyben ég is, arra kell törekedni, hogy a maró gyomorsav ne kerüljön a nyelőcsőbe. Hogy ezt megelőzd, igyál folyadékot, de ne szénsavasat, csakis vizet. Ha nincs a közeledben víz, akkor vegyél be egy rágót, vagy nyeld a saját nyálad. Harcolj a gyomorsavval, hogy maradjon a gyomrodban és ne kerüljön feljebb, vagyis ne hajolgass ilyenkor. Ha van otthon szódabikarbóna – márpedig annyi mindenre használható a háztartásban, hogy biztos van –, akkor fél pohár meleg vízhez keverj fél teáskanál szódabikarbónát és akár pár csepp citromot is. Fogyaszd el, hogy a szódabikarbóna lúgos kémhatása semlegesíteni tudja a gyomorsavad.

Kellemetlen a hasmenés is, de tehetsz ellene, ráadásul természetes módszerrel. Zúzz össze két gerezd fokhagymát, adj hozzá két teáskanál barnacukrot és ezt egy pohárnyi vízben forrald fel. Amint ihatóvá hűl, kortyold el. Naponta többször is megteheted.

(Forrás: marmalade.hu | mirror.co.uk, parentingsquad.com/képek)