Jump to content

Népbetegség a zöldhályog

2016. 09. 10. 19:00

A látásunk az egyik legnagyobb kincsünk. A szemünk az az érzékszervünk, amelyet nagyon óvunk, hiszen nagyon kellemetlen valamit alig, homályosan vagy egyáltalán nem látni. Elveszettnek érezzük magunkat akkor is, ha csak egy kendővel kötik le a szemünket.

Sajnálkozva tekintünk a vak és gyengén látó emberekre, akik fehér bottal, vakvezető kutyával közlekednek. Számukra az egész élet máshogy zajlik. El sem tudjuk képzelni mi látók, hogy milyen lehet úgy a világba tekinteni, hogy valami a látásunkat elhomályosítja, gátolja. Azt meg pláne nem, hogy teljesen vakon él valaki.

A szemünk segítségével, látás útján érzékeljük a külvilág információinak 80%-át. Elmondható tehát, hogy a látószervünk a legfontosabb képességünk, a látás eszköze. Van egy népbetegség, amely nagyjából kétszázezer embert érint hazánkban. A zöldhályog, vagy glaukóma néven is ismert betegség során a szemben található csarnokvíz nem ürül, és nem kering úgy, ahogyan kellene. A szemben lévő nyomás ennek következtében megnő. A csarnokvíz mindenki esetében termelődik, csakhogy a zöldhályog betegséggel küzdőknél ez folyamatosan és nem tud kiürülni. Az egészséges emberek esetében ez időszakos csarnokvíz termelődést jelent. Az állandó nyomás hatására a látóidegek károsodhatnak, amely a látásromláshoz vezet. Ahogy telik az idő, az állapot és a tünet erősödik. A glaukóma tehát a látásunkat is veszélyezteti. Ez a betegség több betegségformának a tünetegyüttesét jelenti. A háttérben meghúzódhat olyan probléma is, mint a látóideget ellátó erek zavara vagy a keringési problémák, a cukorbetegség, de az örökletes hajlam befolyásolja a glaukóma kialakulását. A legfontosabb a korai felismerés, és a kellő kezelés megkezdése.

A glaukóma sokáig lehet tünetmentes, mindkét szemet szimmetrikusan érintő betegség. Sokszor már csak akkor veszik észre, amikor a beteg látótere beszűkül. Előfordulhat, hogy a betegség heves szemfájdalom kíséretében, látászavarral, hányással, hasmenéssel jelentkezik. A szem bevörösödve, a pupilla tág, amely állapotot glaukómás rohamnak neveznek. Azonnali kórházi ellátást igényel az ilyen eset, akár vakság lehet a vége, ha nem cselekednek időben.

A zöldhályog gyógyítása történhet gyógyszeres kezeléssel vagy műtéttel. A gyógyszerek általában a pupillát szűkítik, segítik, hogy a csarnokvíz ürülni tudjon. Léteznek a csarnokvíz termelését csökkentő készítmények is. Ha a gyógyszeres kezelés eredménytelen, akkor nyúlnak a szikéhez az orvosok.

(Forrás: verywell.com, consultqd.clevelandclinic.org/képek)