Jump to content

Volt kérdés, van még?

2016. 06. 19. 17:00

Az ember megjelenésével párhuzamos volt a gondolkodás. Habár az ősemberek gondolkodtak, hiszen eszközt készítettek, barlangot alakítottak ki otthonuk gyanánt, esetükben még nem lehetett tudományról beszélni, az jóval később alakult ki.

A korai kultúrák számára már számos dolog kezdett derengeni, de a tudomány csak az ókori görögökkel indult el. Arisztotelész már számos olyan dologra rájött, amelyet az elődei rosszul tudtak, vagy egyáltalán nem is ismertek. Mai eszünkkel, a tudomány mai állásával már tudjuk, hogy Arisztotelész gondolatai sem helytállóak, de az akkori álláspontok közül az övé mégis különbözött és sokkal jobban közelített az igazság felé, mint a többieké. Az ókor tudósai még nem láttak akkora különbséget az élő és az élettelen között. Ahogy azonban egyre többet járatták az agyukat, gondolkodtak, kísérleteztek, megfigyeltek a középkori tudós emberek, egyre inkább felfedezték a különbséget. Az ókor emberei számára a babonák és a hiedelmek irányították a kor tudományát. Az élet csak úgy, magától létrejön, vallották az ókoriak, aztán a középkorban erre már egészen máshogy tekintettek. A középkorban már Istentől eredeztetett lélekkel ruházták fel az embert. Természetesen az újkor ehhez csak hozzátett. Azt már rég felfedezték, hogy az élettelen testben kukacok hemzsegnek, a látszólag lakatlan területen a földből bogarak, rágcsálók törnek a felszínre. Ahogy egyre jobban megismerték a körülöttük lévő világot, rájöttek, hogy az elhullott állat teteme bomlásnak indul. A kémia tudományának ismeretekor pedig számos kérdésre megkapták és megkeresték a választ. Az újkor válasza sok mindenre a Szentírás volt, vagyis a Bibliában található írás.

Most már tudjuk, hogy a Föld kering a Nap körül, erre Galilei adta meg a választ. A kortárs filozófusok persze mondták erre jót és rosszat egyaránt. Einstein pedig tovább feszegette a tudomány határait.

Amiről azt hisszük a mai tudással és technikával felvértezve, hogy végső választ nyertünk, már ismerjük annak minden apró részletét, később kiderül, hogy egyáltalán nem az volt a végső kérdés. Tovább fejlődik a tudomány, mert a társadalom, a benne élő emberek is egyre fejlődnek. El sem tudjuk képzelni, hogy kétszáz év múlva milyen új kérdések merülnek majd fel és hol fogunk tartani a tudomány boncolgatásában.

(Forrás: ucl.ac.uk, eng-cs.syr.edu/képek)