Jump to content

Isszuk, csak nem tudjuk, hogy mi a különbség

2015. 12. 14. 10:00

Az ünnepi fogásokat kellemes italokkal öblítjük le. Az asztalra kerül bor, pezsgő és egyéb. Léteznek olyan szénsavas italok, amelyeket könnyen összekevernek az emberek. Az nem mindegy azonban, hogy a buborékok hogyan kerülnek a palackba.

Annyi minden változóban van a világban és hazánkban is, miért éppen a borkultúra maradna ki ebből? Gondoljunk csak bele, hogy ma már hány helyen kóstolhatunk borokat, és ehhez még csak hegyvidéki pincéket sem kell látogatnunk, hanem elég betérni egy fővárosi vagy a vidéki város borbárba. A bororientált helyek és vendéglátóhelyek is nagy figyelmet fordítanak arra, hogy minőségi borok kínálatával fogadhassák vendégeiket. A fogyasztók körében is észlelhető a változás, ugyanis egyre nagyobb ráérzéssel és tudással választanak bort. Ha a bor fogyasztása változik, az hatással van a pezsgőre is. Valóban, ugyanis mára már a borászok jó része foglalkozik pezsgőkészítéssel is. Már pezsgőbárok is várják a kóstolókat. A pezsgő habzó bor, mondja a laikus. Igen ám, de a gyöngyöző és a habzóbor is habzik. Mi a különbség közöttük?

Sokan összekeverik a pezsgőt a habzóborral és a gyöngyözőborral. Az elnevezésükből érezhető, hogy nem egy italról van szó, ám ha azokat pohárba kitöltve kapjuk, akkor megtéveszthet, ugyanis mindhárom buborékos. Az italok készítésében rejlik a különbség. A habzó- és a gyöngyözőborok elkészítése lényegesen kevesebb időt és energiát kíván, mint a pezsgő. Ennél a két italnál a már kész bort mesterségesen dúsítják széndioxiddal. A két ital között az a különbség, hogy mekkora nyomással kerül a buborék a borba. Habzóbor esetén a széndioxid legalább három bár nyomással, mesterségesen kerül a palackba, ám a gyöngyözőboroknál ez az érték egy, de maximum két bárnyi nyomás lehet. Ezek az italok világosabbak, ízük frissítő, gyümölcsösek.

Ezzel ellentétben a pezsgőhöz felhasználnak egy alapbort, amelyhez élesztőket és cukrot adnak, így egy második erjedés folyamata következik be. Az ekkor keletkező buborékokat nyeletik el a borral nyomás alatt tartással. Ha ez a mechanizmus az üvegben megy végbe, az a hagyományos, tradicionális Champagne-i metódus. Ekkor még nincs kész a pezsgő, ugyanis az érlelés során a seprő leülepszik az üveg aljára, amelyet a felszínre kell hozni ahhoz, hogy azt el lehessen távolítani. Törley József nevéhez fűződik az a folyamat, amikor a seprőtől megszabadítják a bort, vagyis a degorzsálás. Az így elkészült pezsgő igazán hosszú folyamat főszereplőjeként állhat a polcokon az emberek elé. A tradicionálisan elkészített pezsgő buborékai elegánsak, finomak, simulékonyak.

(Kép forrása: totalwine.com)