Jump to content

Habzó titkok

2015. 12. 16. 10:00

Szilveszteri italunk a pezsgő. Sokunk csak leveszi a bolt polcáról, mindegy, csak buborékozzon. Aki azonban jobban ért ehhez a szénsavas italhoz, egyáltalán nem mindegy, hogy mit fogyaszt, valamint az sem, hogy milyen italt ajándékoz. De még a pezsgőhöz jobban értők sem biztos, hogy tudnak mindent az italról.

Születésnap, névnap, szintén ünnepi alkalom, amelyre pezsgő is lehet az ajándék. A kapott italokat érdemes egy éven belül elfogyasztani, pedig sok család szekrényének tetején díszeleg a több éves, netán évtizedes italgyűjtemény. Épp a frissessége, a pezsgése miatt kedveljük annyira ezt az italt. Azok a pezsgők, amelyek a hagyományos módszerrel készültek, vagyis a palackon belül ment végbe az érési folyamat, hosszú időn át pihentek a pincében azért, hogy minél finomabb buborékhoz jussunk. Tizenöt hónaptól kezdődően akár hat, nyolc évig is a pincékben érelődnek az italok, mire a fogyasztóhoz jutnak. A legjobb minőségű pezsgők természetesen több év múlva is kiváló minőségűek maradnak akkor, ha megfelelő helyen tárolják. Ez azt jelenti, hogy sötét, mérsékelten nedves helyen érdemes tartani 11-15 fok között. Volt már arra példa, hogy egy hajótörést szenvedett roncsból 170 éves pezsgőrakományt szabadítottak ki, és a minősége nem romlott a Balti-tenger mélyén töltött sok idő alatt.

A karácsonyi habzsoláson túl, máris érkezik az óév búcsúztatása, az újév köszöntése, amelyet leginkább a petárdákon és tűzijátékon túl a pezsgő durranása jellemez. Ha valakinek feltett szándéka, hogy diétáját az ünnepek alatt is folytatja, akkor száraz pezsgőt fogyasszon, ugyanis abban van a legkevesebb kalória, és még általában az alkoholtartalma is alacsonyabb. A címkén található brut, extra brut, brut nature mind arra utal, hogy a pezsgő száraz és nyugodt szívvel fogyasztható. Még a sec vagy az extra dry feliratú pezsgővel sem bűnöz túlságosan nagyot az ember, habár ebben az esetben már nő a cukortartalom.

Legtöbbünk fejében meg sem fordul, hogy ne kimondottan a habzó ital számára készített pezsgőspohárból kortyoljuk a pezsgőt. Ezeknek a poharaknak a formája úgy van kialakítva, hogy a lehető legtovább a poháron belül maradjanak a buborékok. De nem csak a buborékokat, hanem az illatokat is tovább fogva tartja, méghozzá a pereménél. Ahhoz, hogy a pohár megtartsa a funkcióját, ne ess abba a hibába, hogy körbe-körbe lötyögteted az italt, mert amire alkalmazva van a pohár, azt te magad teszed tönkre pillanatok alatt. Ha játszol az itallal, mind az illatok, mind a hab idő előtt távozik. A szabályosan, jéggel, sóval, vödörben lehűtött és felkínált pezsgőt úgy tartsd a poharadban, hogy a pohár szárát fogod, így a kezeddel nem melegíted fel az italt.

Keveset szólnak arról, hogy milyen jótékony hatásai vannak a pezsgőnek. Mivel az alapanyaga bor, és a bornak közismert jó tulajdonságai vannak az emberi szervezetre nézve, így egyértelmű, hogy a pezsgőnek is. Ez a szénsavas ital ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdag, ráadásul jótékonyan hat a stroke-ot átélt betegekre, de az Alzheimer és a Parkinson kór esetében is fogyasztható, hatékonyságát megmutatja az időskori feledékenység esetén is.

(Kép forrása: flickr.com)