Jump to content

Miért lett feminista a Harry Potter sztárja?

2014. 09. 24. 11:08

Harry Potter legjobb barátnőjét, Hermione-t megformáló Emma Watson színésznő állítása szerint nyolc éves kora óta feminista, ekkor történt ugyanis, hogy környezete parancsolgatónak kiáltotta ki, amiért ő akarta megrendezni az iskolai színdarabot. Az öntudatos kislányt ez a kritika nagyon összezavarta, nem igazán értette, miért kap ő megrovást egy olyan dologért, amit a fiúk gond nélkül csinálhattak.

Emma Watson szerint az egykor sallangmentes ’feminista’ kifejezés mára negatív jelentéssel egészült ki, sokan agresszívnak, vagy férfiellenesnek tartják a magukat feministának valló nőket. A színésznő most az Egyesült Nemzeteknek a nők jólétéért felelős nagyköveti minőségében azt próbálja elérni, hogy a feminizmus visszakapja eredeti pozitív jelentését, és hogy a nők a férfiakkal együtt, válvetve küzdjenek a női egyenjogúságért, mindkét nem érdekében.

Ezért első hivatalos beszédében, New Yorkban, a ’HeForShe’ kampány keretében a férfiakhoz címezte felhívását, miszerint ők is álljanak ki az elnyomott nők mellett, hallassák ők is a hangukat a lányaik, nővéreik és anyáik érdekében.

-Férfiak! A nemi egyenlőség témája titeket is érint. –hívta meg Emma Watson az erősebbik nemet is ügye támogatására.

A színésznő beszédében elmondta, akkor kezdte el megkérdőjelezni a nemek alapján való megkülönböztetést, amikor nyolc éves korában nem engedték, hogy ő rendezze meg az iskolai színdarabot csak azért, mert lány. Annak is szemtanúja volt, hogyan hagyják abba az élsportolást barátnői, mivel nem akartak ’túl izmosnak’ látszani.

-Ekkor határoztam el, hogy feminista leszek, és ezzel akkoriban nem is volt semmi baj. Manapság azonban a ’feminizmus’ szó nagyon népszerűtlen lett. -Fél éve töltöm be ezt a pozíciót, és minél többet beszéltem a feminizmusról, annál inkább látom, hogy az egyenlőségért való küzdelem egyre gyakrabban lett a férfigyűlölet szinonímája. Egész biztos vagyok benne, hogy ennek véget kell vetnünk.

A HeForShe kampány keretében Emma Watson ezért „az emberiség egyik felét szeretné összehozni a másik felével, mindkettő közös érdekében”. Watson állítása szerint a férfiak ugyanúgy szenvednek a nemi egyenlőtlenségtől, de félnek segítséget kérni, nehogy férfiatlannak tartsák őket emiatt.

-A nőknek és a férfiaknak is lehessen joga érzékenynek lenni! –mondta a színésznő. - A nőknek és a férfiaknak is lehessen joga erősnek lenni! Ha elkezdjük magunkat aszerint meghatározni, amik vagyunk, és nem aszerint, amik nem, akkor sokkal szabadabbak leszünk. A HeForShe erről a szabadságról szól.

(The Telegraph, kép: zap2it.com)