Jump to content

Koleszos lesz a gyerek!

2014. 08. 12. 13:53

Vajon fejfájást vagy inkább nyugalmat okozott-e szüleimnek, amikor beharangoztam, hogy az albérletből sikerült bejutnom a kollégiumba, máig nem derült ki. Ám azt tudom, hogy én mit fogok érezni majd gyermekeim hasonló bejelentésénél.

Örülni fogok fenemód. Kortársakkal élvezni a mindennapokat, átélni vérre menő zárthelyiket, besétálni az első utóvizsgára, szembesülni a kötelességgel és felelősséggel, megragadni az akkor még öröknek vélt szerelemet. Meghatározó élmények és muníció a későbbi munkakereséshez, a szakmai megfelelésnek. És első találkozás a helyzettel, amikor kis sarokban kell magunk ízlésére kialakítani valamit, amit évekkel később térben és időben a kezdeti próbálkozástól eltávolodva otthonteremtésnek nevezünk.

Vitathatatlan, hogy a többágyas szoba nyújtotta lehetőségek korlátozzák a szárnyalást a lakberendezés terén. Alapvető funkciók adottak. Van hol aludni (talán érdemes beruházni egy saját ágymatracba), a szoba tartalmaz íróasztalt és széket, a könyvek, ruhák részére tárolási lehetőséget. S ha valaki szerencsés, még saját fürdőszobát is.

Ebből kiindulva, különösen, hogy általában szigorú szabályok (vagy azok felrúgása) mellett lehet személyre szabottá tenni a kis lakhelyet, nem könnyű feladat az otthonosság megteremtése. Praktikus ötletekkel kialakítható a lakályos szobabelső, anélkül, hogy bárminemű kárt okoznánk a meglévő bútorokban, falakban vagy túlzottan felrúgnánk az előírásokat. Egyeztessünk a szobatársakkal, ne legyen zavaró elképzelésünk a másik számára. Nevezzük meg a közös használatú tárgyakat, eszközöket.

Alkalmazzunk minél több textilt, dekorfüggönyt, párnákat, ágytakarót, szőnyeget. Csekély beruházás, használt, felújított darabok, saját készítésű megoldások mellett meleg hangulatúvá alakítható az egyenszoba. Talán akad hely babszáknak, puffnak is, jól funkcionál vendégek betértekor.

Amennyiben tiltott a szögelés, helyezzük gyurmaragaccsal a papíralapú emlékeztetőt, táblázatokat a falra. Vagy győzzük meg a gondnokot, hogy nem lehet memotábla, polc nélkül élni, a szoba átadásakor glettelve, festve adjuk át a tanév során használt falfelületet. (Ez gyakran megállapodás a kollégium és a lakók között.) Kisebb felfordulást okoz a kifeszített huzal, amire csipesszel tűzhetjük az információkat, tanulni valót, kedvenc képeket.

Tároláshoz használjunk ízléses dobozokat, kosarakat. Akár cipősdoboz is egyedivé varázsolható ráragasztott mintás papírral, tapétával. Helyezhetünk állófogast a térbe. Ruhanemű tárolásánál vegyük figyelembe, hogy az otthoni lehetőségekhez képes tudatosabban szükséges elrendezni a holmikat. Az évszaknak megfelelő ruházat legyen a kollégiumban, segítve az áttekinthetőséget, elkerülve a zsúfolt polcokat, fiókokat és vállfákat (ha megengedett és van elegendő hely, erősítsünk további vállfatartó rudat a szekrény belsejébe, átláthatóbbá teszi tárolást). Ám mindenképpen legyen alkalmi viselet is, a szóbeli vizsgák mellett sosem lehet tudni, milyen váratlan diákmunka, program igényli az elegánsabb öltözetet.

Tegyük aktívvá az ágy alatti területet, vásárolhatók erre a funkcióra lapos dobozok, ládák, tárolófiókok.

Olvasólámpára szükség lesz, az asztalhoz és az ágyhoz is. (Készüljünk hosszabbítóval.) Ideális lenne éjjeliszekrény, amennyiben nem fér el, használjuk az íróasztal sarkát, vagy kisméretű sámlit a feladathoz.

Egy kis dekoráció, lámpafüzér, pompom, girland, lampion növeli az otthonosság érzetét. A fiúszobák általában lazább hozzáállással berendezett képet mutatnak, kevésbé követik fentebb javasolt ötleteket a berendezés tekintetében. Fogadjuk meg szülőként, hogy nem látogatjuk meg, sokkoló rumlis és szellőzés mentes élményben, vagy a „bemutatóra” kölcsönkért szobára lelhetünk.

Támogassuk a szárnyaikat bontogató nagy gyermekeket!

(fotó: potterybarn.com)