Jump to content

A te gyerkőcöd is sokat nyomkodja az okostelefont/tabletet? Hat a beszédfejlődésére, méghozzá kedvezőtlenül

2017. 05. 12. 19:00

Ki ne használna ma már okostelefont? A technika folyamatosan újul, ki tudja mi vár még ránk, de a jelenben általános, hogy a fiatal generáció tagjainak és az idősek kezében is jelen van az okostelefon, a tablet.

Elképesztő, hogy a még alig totyogó gyermek kezéből is úgy kell kicsavarni a modern technikai készülékeket, amelyek az internet jóvoltából kitágítják a világot. Nagyon sok szülő igyekszik ezt a pillanatot késleltetni gyermeke életében. Másféle elfoglaltságot kíván biztosítani a kicsinek, hiszen a világot, a közvetlen környezetét kell elsősorban felfedeznie. Ráér a nagyvilágot később megismerni. Ők azok, akik nagyon helyesen járnak el.

A szülők egy része már a pici gyermekek kezébe adják az ilyen technikát. Habár az informatikai jártasságban valószínűleg előnyükre válik az ilyen kicsiknek az, hogy már korán találkoznak az internet adta lehetőségekkel és az informatikával, azonban ezt az előnyt hamar behozzák azok is, akik jóval később találkoznak az új kor vívmányaival. Hátrányba kerülnek viszont a beszédfejlődésben azok, akik kisgyermekkorban sokat használják az okostelefont, tabletet. Erre maguk a szülők is rájöhetnek, ám a szakemberek is vizsgálni kezdték azt, hogy azok a kicsi gyermekek, akik már egészen fiatalon a kezükbe fogják ezeket a kis, képernyővel rendelkező kütyüket, hogyan hatott rájuk?  Kilencszáz gyermeket vizsgáltak így. A kísérlet utáni eredmény szerint átlagosan közel fél órát töltött minden gyerkőc naponta az ilyen eszközöket bámulva, azon játékokat játszva.

A legtöbb kisgyermek számára megbabonázó eszköz az okostelefon és a tablet is, hiszen képernyőjük csillog, odavonzza a kicsik figyelmét. Sok szülő éppen amiatt adja gyermeke kezébe az ilyen technikát, hogy néhány percre, vagy akár órákra is nyugodt környezetet teremtsen magának. A modern bébisziterre bízza gyermeke felügyeletét. Nem egyszer olyan is előfordul, hogy a gyermek türelmét túlfeszítő szülő azzal igyekszik megoldást találni a nyugtalankodó, esetleg hisztiző gyermeke számára, hogy saját maga nyomja a kezébe a technikát. Szinte azonnal megszűnik minden méltatlankodás, háborgás a gyermek részéről, az internet, a képernyő elvarázsolja. Ha egyszer belemerül abba a világba, szinte a külvilág is megszűnik létezni. Korábban ugyanezt csak a televízió tette a gyermekkel, de ma már kibővült a kör. A szakemberek számára sem teljesen egyértelmű, hogy ez milyen idegrendszeri hatással van gyermekeinkre.

A fent említett kísérletben résztvevő gyerekek szüleit egyenként kikérdeztek arról, hogy gyermekeik mennyi időt töltenek az ilyen eszközök használatával, a gyerekeket pedig felmérték, hogy beszédkészségük milyen szinten van. Akik a legtöbb időt töltötték az elektronikus kütyük aktív használatával már pici gyermekkorban, azoknál megfigyelhető volt, hogy a beszédkészségük nem alakult megfelelően.

Nemcsak a beszédfejlődésre lehet negatív hatással az oksotelefon és a táblagép, hanem annak is nagyobb az esélye, hogy sokkal nehezebben tudja az ilyen gyerkőc eltölteni a szabadidejét önállóan, hasznosan, játékkal. Minél korábban játszanak a gyerekek online játékokat, annál inkább fennáll annak a veszélye, hogy függővé válnak.

(Forrás: marmalade.hu | keynshamhypnotherapy.co.uk, lifehacker.com.au, geeky-gadgets.com/képek)