Jump to content

Idősebb kori gyerekvállalás a hosszú élet titka?

2014. 07. 18. 11:16

Az orvosok gyakran hívják fel a figyelmünket arra, hogy milyen veszélyeket hordozhat magában, ha túlságosan későre halasztjuk a gyermekvállalást. Egy most megjelent friss tanulmány szerint azonban van egy határozott pozitívuma a halogatásnak: a hosszabb élettartam.

A Boston egyetem kutatói olyan nőket vizsgáltak meg, akik megérték a 95 éves kort, és az adataikat összevetették 151 nőével, akik viszont mind fiatalabb korban hunytak el.

A felmérésből érdekes eredményre jutottak: azoknak a nőknek, akik természetes úton (tehát nem egy meddőségi kezelés után) adtak életet gyermeküknek 33 éves koruk után, megduplázódott az esélye arra, hogy eléljenek 95 éves korukig. Azok pedig, akik negyven éves koruk után szültek, megnégyszereződött az esélye, hogy megérjék a 100 éves kort.

-Azt gondoljuk, hogy a képesség, hogy egy nő idősebb korában is gyerekeket tud vállani, az annak a jele, hogy a szaporodó szervrendszere lassabban öregszik. Amiből persze egyértelműen következik, hogy az egész teste lassabban indul öregedésnek. –nyilatkozott Dr Thomas Perls a bostoni egészségügyi központtól a Yahoo Shine-nak.

–Tehát valószínűleg ügyesebben küzdi le az olyan idősebbkori kockázatokat, mint a szívroham, vagy a sztrók. Vegyük csak például Halle Berry színésznőt. Mindenféle orvosi segítség nélkül esett teherbe 46 éves korában, és a mai napi is fiatalosnak és egészségesnek néz ki.

Mindez különösen jó hír azoknak a gyermekeknek, akik idősebb anyáktól származnak, hiszen örökölve szüleik jó génállományát az ő esetükben a szívproblémák, sztrók, cukorbetegség és a rák kialakulásának esélye a felére csökkent társaikkal összehasonlítva.

Dr Perls azonban arra figyelmeztet, hogy mindez nem azt jelenti, hogy bölcs dolog lenne a gyerekvállalás időpontját túlságosan kitolni.

(Kép: hollyscoop.com)