Jump to content

Ha már nincsenek, hiányoznak. Idős a családban

2016. 11. 22. 19:00

Szerencsés az, aki megtapasztalhatja a nagyszülei generációnak életét, hallhat tőlük érdekes családi történetet. Szerencsés az, aki szüleivel nőhet fel és még a nagyszülők unokáikkal is tölthetnek együtt sok-sok évet. Régebben ez természetes volt, ma már azonban sok a csonka, egymástól elidegenedett család.

Sok idős marad magára, éppen akkor, amikor nagyon kiszolgáltatott. Az öregedés számos problémával és kihívással is jár. A mai korban ez igencsak nagy jelentőséggel bír, hiszen az átlagéletkor  növekedésével az idős emberek aránya is nagyobb a társadalmunkban. Ennek örülni kell, de azzal is számolni érdemes, hogy ennek következményei is vannak. Az idős korral számos területen megváltozik az élet. Az idősek számára éppen ezért van nagyon nagy és pótolhatatlan szerepe a családnak. Sajnos a családok szerkezete közel nem olyan ép, mint évtizedekkel ezelőtt volt. Habár megváltozott a jelenlegi társadalom családi összetétele, de még így is az általános az, hogy az idős rokonokkal szoros kapcsolatot ápolnak a fiatalabb generációhoz tartozók, és nem ritka az sem, hogy együtt is élnek.  Az a család, amelyikben több generáció is közös fedél alatt él, ugyanúgy ellátja az alapfunkciókat, de emellett érzelmileg biztos és talán anyagiakban is gazdagabbak. Az idős családtag olyan erkölcsi értékeket képvisel, amely az unokák számára jelentős. Ez egy idilli családi képet fest fel az idősekkel való együttélésről, azonban ennek lehetnek árnyoldalai is. A mindennapi életben igenis komoly gondok jelentkezhetnek a mindennapokban.

A jelenlegi idősebb, nyugdíjas korosztály tagjai számára teljesen általános volt, hogy még nagyszüleik is velük éltek, amikor ők még gyerekek voltak. A több generációs családmodell volt az ideális. A mai viszonylatban ez már csak ritkábban áll fent, sőt normális családi szerkezet sem mutatja a gyerekek számára a példát. Míg régebben az idősebb korosztály számára a fiatalabbaktól való elválás okozott gondot, most ez már természetes. Az új generáció fiataljai egyértelműen a mindenkitől független életmódot választják. Csakis kényszermegoldásként élnek manapság a fiatalok az idősebbekkel.

Minden nehézség és lemondás ellenére sokan választják azt a megoldást, hogy az idős nagyszülőt magukhoz költöztetik. A még jó kondícióban lévő nagyszülők nagyon nagy terhet vehetnek le gyermekeikről, mert talán a legnagyobb segítség az, ha a nagyszülők tudnak foglalkozni az unokákkal. Nemcsak otthoni foglalkozást jelenthet ez, hanem ha szükséges, akkor az óvodába és az iskolába is elkísérhetik a gyermekeket. Nemcsak a család fiatalabb tagjainak nagy segítség ez, hanem az idős embereknek is, hiszen az egykor olyan aktív ember a nyugdíjas éveiben haszontalannak érezheti magát. Az unokák visszaadhatják életerejüket, az élet értelmét, miközben olyan értékeket ad át a gyermeknek, amire csak a nagyszülő képes.

Az idős emberek felfogása nagyon különbözik egy most fiatalétól és olykor őrületbe is kergethetik az örökös panaszkodással, a múltban történt események ismétlésével, a zsugoriskodásukkal. Nagyon fontos, hogy gyermekeinkben kialakítsuk a megfelelő magatartási módokat az idősebb korosztállyal szemben.

(Forrás: marmalade.hu | grandparents.about.com, recoveryguide.org/képek)