Jump to content

Melyik a helyes viselet, te tudod?

2016. 03. 10. 19:00

Nemzeti összetartozásunkat, eszménket is hirdeti a ruhán, bal oldalunkon viselt kokárda, amely az 1848-as szabadságharc és forradalom óta használatos. Piros-fehér-zöld, vagy zöld-fehér-piros? A választ megtudod!

Érdemes tudni, hogy a kokárda piros, fehér, zöld színű. Ezt jól tudjuk, hiszen nemzeti színű zászlónk is ezeket a színeket viseli. Már a pici gyerekek is tudják. A helyes kokárda értelmében kívül van a piros sáv, és belülre kerül a zöld. Ettől függetlenül sorra lehet látni az olyan kokárdát is, amelynél a zöld kerül kívülre és a piros belülre. Gondoljunk csak bele, hogy ha kívülre kerül a zöld szín, akkor az olasz zászló színsorrendjét követjük. Igen ám, de ez is csak akkor érvényes, ha a kokárdának van szára. Ha pedig nincs szára, akkor a heraldika szabálya szerint belülről kívülre kell a színeket olvasni, ilyen értelemben akkor belülre kerül a piros és kívülre a zöld szín.

Az első kokárdát Szendrey Júlia nyújtotta át férjének. Petőfi Sándor feleségének éppolyan fontos volt az 1848-as forradalmi időszak, mint férjének, ezért március 15-én fejére nemzeti színű főkötőt készített, férjének pedig kokárdát készített. A szabadságharc idején a magyar katonák fején viselt csákórózsák is a piros-fehér-zöld színben pompáztak, méghozzá kívül piros, belül zöld kompozícióban. Tehát a katonák helyesen használták a színeket, ám a Szendrey Júlia által készített kokárda a francia mintára készült, így kívülre került a piros szín. Petőfi Sándor felesége tehát elindított egy olyan kokárdaformációt, amely berögzült és a mai napig látni belül zöld, kívül piros kokárdát. Tévedés ide vagy oda, Szendrey Júlia alkotta meg az első magyar kokárdát és azóta viseljük rendületlenül minden ünnepi megmozduláson.

A kokárdát a baloldalra, a szívhez közel szokás a ruhára tűzni.

Majdcsak minden nemzetnek van valamilyen jelképe, amely az összetartozásukat hirdeti. A legáltalánosabb a zászló. Természetesen a magyaroknak is van zászlaja, de a piros, fehér és zöld színhármas csak az 1848-as szabadságharc során vált a magyar jelképpé. Azelőtt is használtak zászlókat a magyarok, csak nem volt egységes, mert törzsenként különböztek azok. Természetesen a színeknek is jelentése van, mert a piros az erőt szimbolizálja, a fehér a hűség jelképe, a reményt pedig a zöld fejezi ki.

Mivel Szendrey Júlia egyáltalán nem vette számításba a heraldika szabályait, és emiatt helytelenül használta fel első kokárdájában a nemzeti színeket, így a szabadságharc ideje alatt a forradalmárok többsége a helytelen színkombinációt használta. Ma sem vétkezünk nagyot, ha belülre kerül a piros szín.

 

(Forrás: jokortv.hu/kép)