Jump to content

Depresszió, a lélek rákja

2014. 08. 14. 13:24

Miközben Robin Williams halála megdöbbentette a világot, sokan arra gondolnak: nem lehetett volna-e megmenteni az Oscar-díjas színészt ettől az alattomos betegségtől?

A depresszió olyan hangulati, érzelmi zavar, amelynek különböző fokozatai vannak. A tünetek a súlyossági skálán az enyhe kedvetlenségtől egészen a mély lehangoltságig érhetnek. E két pólus között aztán ott húzódhat jelzésként a figyelemzavar, a koncentráció csökkenése, az állandó szorongás, a lelassultság, a közömbösség, a pánikrohamok, az alvászavar, az étvágytalanság, vagy éppenséggel az atipikus tünetek, az aluszékonyság, a falási rohamok. A legfontosabb, hogy ezekre a tünetekre fogékonyak legyenek a családtagok, a barátok, akik az érintettek körül mozognak, hiszen ők maguk sokszor nem kérnek segítséget. Fontos, hogy ha hetek óta szomorú és zárkózott valaki, mintha falat emelt volna maga köré, akit szeretünk, ne intézzük el azzal, hogy „elég már a hisztiből!”

Olykor nehéz a depresszió diagnosztizálása, főleg a mai világban, amikor divat lett „depinek” lenni, mert sokan csak dobálóznak a kifejezéssel. Okai között épp úgy megtalálható negatív gyermek- vagy ifjúkori élmény, az öröklött hajlam, vagy a szervezet biokémiai egyensúlyának felborulása. Ez utóbbinál fontos lehet az úgynevezett stresszhormon, a kortizol magas szintje, amelynek a depressziós embereknél szinte mindig igen magas a szintje.

Az orvosok a depressziót életveszélyes állapotnak ítélik meg, mert megfelelő kezelés nélkül a beteg akár önveszélyessé is válhat. Ezért egy jó diagnoszta megtalálása után a legfontosabb cél a megfelelő terápia kiválasztása, amelynek fókuszában természetesen a beteg áll. Elengedhetetlen, hogy ő maga kitartson a nem egyszer hosszú időbe telő kezelések mellett. De ahogy a daganatos betegségeknél sem mindegy, mikor kezdik el a gyógyítást, úgy a depressziónál sem érdektelen. Robin Williams minden bizonnyal a mentális betegség legsúlyosabb formájában szenvedett, amikor még a nyáron igénybevett rehabilitációja ellenére sem látott más kiutat, csak az öngyilkosságot. Pedig igen hatásos eredményeket lehet elérni antidepresszív szerekkel, kognitiv pszichoterápiával, fényterápiával, alvásmegvonással, s ha kell, akár az elektrosokk alkalmazásával. Súlyos esetekben ezek kombinációja igen jó hatással van az elkeseredett páciensekre.

(fotó: revolucio.blogin.com)