Jump to content

Majd, ha piros hó esik – van rá esély

2018. 03. 27. 19:00

„Majd, ha piros hó esik”. Hányszor hallottuk gyermekkorunkban ezt a mondást, és talán most is alkalmazzuk olykor. Akkor használjuk, ha valamire biztosan nem vagyunk hajlandóak. A kifejezéssel érdemes óvatosan bánni, mert a természet szavunkon foghat.

Piros hó márpedig eshet. Inkább piros máskor narancsos árnyalatú hó, és nem is mindig hó formájában érkezik a talajra. Tényleg ritka jelenségről van szó, azonban néha piros hó is eshet. Nemcsak a színe miatt különleges, hanem az illata miatt is. Az Amerikai Egyesült Államokban az ilyen fajta csapadékot dinnye hónak nevezik, mert tényleg a lédús gyümölcs levének illatára emlékeztető a piros színű csapadék.

A magasabb hegységekben és alpesi tájakon megfigyelhető jelenség tavasszal és nyáron tűnhet fel. A Sziklás-hegységben, Sierra Nevada hegységben olykor tapasztalható színes hó. Ott eshet piros hó, ahol a magasság háromezer méter felett van, és ahol az év nagy részében a hőmérséklet fagypont alá süllyed. A lehullott hó itt meg is marad. A különös szín egy algafajnak köszönhető. A Chlamydomonas nivalis hiába a zöld algák közé tartozik, de piros pigmenttel is rendelkezik, amely megvédi a klorofilt az ultraibolya sugárzástól. A piros pigment elnyeli a hőt, az alga körül megolvasztja a havat és még a kellő mennyiségű vízigényt is biztosítani tudja magának. Ez az alga kimondottan az olyan magaslati helyeken él meg, ahol hideg van. A piros szín az algának köszönhető, és arról van szó, hogy először az alga telepszik meg a talajon, amelyet később majd befed a hótakaró. A legnagyobb fagyban az alga „alszik”, tavasszal, a több napfény hatására elolvasztja maga körül a havat a piros pigmentjeinek köszönhetően és így a táj pirossá változik algavirágzás idején. A jeleség tehát természetes folyamat, amelyre már Arisztotelész is felfigyelt, azonban sokáig rejtély fedte azt, mi okozz a színt.

Nemcsak algának köszönhető a megszokottól eltérő színű hótakaró. A másik folyamat ugyancsak az Egyesült Államokban, Coloradoban figyelhető meg. Hiába több száz kilométernyire található a sivatag, de a szél által felkapott homokszemeket egészen a Colorado hegyeibe szállítja, és leszórja azon a tájon. A hegységben megmaradt hóra kiszóródó homokszemek így színezik a hegységet narancsos árnyalatúra. Ilyen jelenségről érkeztek hírek az elmúlt a napokban Oroszországból, Romániából és Bulgáriából. Ezekben az esetekben a sivatagi homok változtatta narancssárgává a hóval borított hegyeket.

(Forrás: marmalade.hu | thoughtco.com, thequint.com, tibettravel.org, rt.com, twitter.com/képek)