Munkahelyi zaklatás vagy mobbing alatt olyan viselkedést értünk, amikor egy személy rendszeresen, ismétlődően vagy állandóan negatív módon bántalmaz vagy kárt okoz egy másik személynek a munkahelyi környezetben. Sőt, akár csoportosan is folytathatnak zaklatást. Ez a viselkedés lehet verbális, szexuális, emocionális vagy fizikai jellegű. A munkahelyi zaklatás súlyos hatással lehet az áldozatra, és negatívan befolyásolhatja az áldozat fizikai és mentális egészségét, valamint munkateljesítményét és életminőségét.
Ha munkahelyi zaklatás áldozata vagy és szeretnél véget vetni ennek a tűrhetetlen idegőrlő, felemésztő helyzetnek, akkor nem elég várni a külső segítséget. Azaz lehet, hogy senki nem lesz, aki melléd álljon vagy ha lesz is valaki, elképzelhető, hogy mégsem jutsz semmire.
Az első lépés az, hogy felismerd a mobbingot. Sokan ugyanis képesek beletörődni abba, hogy vannak ilyen emberek és megpróbálják elkerülni vagy tűrni a bántalmazást. Nem kell ahhoz fizikai erőszakot alkalmazni, hogy mély és komoly sebeket ejtsenek az emberben. Éppen ezért sokszor a munkahelyi bántalmazás láthatatlan síkon működik. A pletykálás, a rossz hír terjesztése, a kiközösítés is mobbingnak minősül.
Ha felismerted, hogy téged tényleg zaklatnak a munkahelyeden, akkor arról készíts feljegyzésket. Pontosan rögzítsd mi és mikor történt.
Sokan nem mernek segítségért fordulni a munkahelyen belül, mert azt gondolják, hogy csak még inkább el fog mérgesedni az egész. Azonban ez a beletörődés legalább annyira rossz felé sodorhatja a folyamatot. Éppen ezért bizalmasan keress fel egy olyan munkatársat, akiben megbízol és legalább a lelki tehertől megszabadulhatsz. Ettől persze még maga a mobbing bizonyára nem fog megszűnni, ezért nézd meg a cég dokumentumai között, hogy ilyen esetekben van-e valamilyen hivatalos eljárási mód. Ha találsz erre hivatkozást, akkor eszerint járj el. Ez talán elegendő lesz arra, hogy leálljon ez az ellened indított hadjárat.
Elképzelhető, hogy a vezetőség egyik, másik, vagy több tagja is a zaklatók közé tartoznak. Ha ebben a cipőben jársz, akkor már nem elég cégen belül intézkedni. Keress fel egy ügyvédet vagy munkajogászt, hogy jogi segítséget tudjon nyújtani.
Végső soron pedig, ha a lelki békédet s az egészségedet is védeni akarod, mert a mobbing tovább tart, akkor keress egy másik munkahelyet.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!