Az alvás az egyik legfontosabb biológiai szükségletünk, amely során regenerálódik a szervezetünk. A megfelelő minőségű és mennyiségű alvás támogatja a mentális egészséget és az immunrendszer működését. A mai felgyorsult életmódban pedig talán még nagyobb szerepe van az igazán pihentető alvásnak. Mi történik akkor, ha ez nemcsak nem valósul meg, hanem valakiben kimondottan félelemet vált ki az alvás ténye?

Alvásfóbia, a létező
Sok mindentől retteghetünk, de kevesen gondolnak bele abba, hogy bizony van, aki az alvástól fel. A somnifóbia néven is ismert alvásfóbiaegy szorongásos állapot, amely során valaki kifejezett félelmet érez az alvás vagy az elalvás gondolatától is. Úgy érzi, hogy ha elalszik, valami rossz fog történni vele és mindez nemcsak pszichésen, hanem fizikailag is megmutatkozhat.
Még ijesztőbb, hogy nemcsak felnőtteket, de akár gyerekeket is érinthet. Esetükben gyakran rémálmok, éjszakai felriadások vagy a sötétségtől való félelem indítja be az egészet. Felnőtteknél inkább traumatikus élmények válthatják ki. Mindennek köze van a digitális eszközök túlzott használatához.
Pihentető alvás nélkül az ember hamar komoly testi és pszichés tüneteket produkálhat, ezért nem érdemes félvállról kezelni a problémát. A leghatékonyabb megoldást a kognitív viselkedésterápia jelentheti, de segíthet az alváshigiénia javítása is, amelybe beletartozik a képernyőmentesítés, a nyugodt környezet biztosítása, a nehéz ételek, az alkohol és a koffein kerülése. Alapvetően jót tehetnek a mentális egészségünknek a relaxációs technikák gyakorlása, és a fel nem dolgozott traumák megoldása, elengedése.

Van, hogy az alvásfóbia olyan méreteket ölt, amely már negatívan befolyásolja az egészséget és az érintett már nem tudja maga megoldani a problémát. A jó hír az, hogy nem is kell. Habár nem túlságosan sokat hallunk erről a fóbiáról, de a valóságban nemcsak létező, hanem egyre gyakrabban feltűnő állapot.