Jump to content

Mennyire boldogít a pénz?

2014. 12. 02. 11:10

Ki ne álmodozott volna róla, hogy mit tenne a rengeteg pénzzel, ha egy szép napon megnyerné a lottót? De vajon tényleg jó lenne, boldoggá tenne bennünket ha hirtelen ránkszakadna a gazdagság?

Közgazdászok, kutatók és pszichológusok próbálnak ősidők óta kapcsolatot találni a boldogság mértéke és a pénz között, első pillantásra ugyanis valóban úgy tűnhet, a pénz boldogabbá tesz, ám ha megkapirgáljuk ennek a tételnek a felszínét, akkor kiderül, a kép sokkal árnyaltabb.

Egy friss kutatás például megállapította, hogy a vagyon önmagában még egyáltalán nem garancia a kellemes, gondtalan életre. A kérdés inkább az, mire költjük a pénzünk. Ha ugyanis jótékony célokra ajánlunk fel nagyobb pénzösszegeket, azzal sokkal elégedettebbek leszünk, mint ha magunkra költjük az egészet. Ha pedig mégis inkább magunkra költenénk, a tapasztalat azt mutatja, hogy ár-érték arányosan sokkal jobban járunk, ha élményeket veszünk tárgyak helyett. Az élményekkel (mint amilyen egy utazás, egy vacsora, vagy egy színházi est) időben is elnyújthatjuk a boldogságunkat, hiszen az előtte való izgatott várakozás sokszor legalább akkora örömmel tölhet el ebnnünket, mint maga az esemény, illetve utólag is jó lesz visszaemlékezni a gyertyafényes estére a párunkkal.

A másik ok, amiért nem leszünk feltétlenül boldogok egy vastag pénztárcával, hogy nagyon könnyű hozzászokni a habzsidőzsihez. Az emberek hihetetlen könnyen alkalmazkodnak környezeti változásokhoz, ami sajnos egyúttal azt is jelenti, hogy a tejben-vajban fürdés sem lesz akkora élmény egy idő után. Ezt a kiábrándult életérzést némiképp megelőzhetjük, ha megtanuljuk értékelni azt, amink van, és nem vesszük magától értetődőnek jó dolgunkat.

Izgalmas paradoxona a pénz birtoklásának, hogy hiába teszünk szert vérrel, verejtékkel, örökléssel, vagy szerencsével nagyobb vagyonra, igazán csak akkor leszünk boldogak tőle, ha egy részét elajándékozzuk, ahogy az egy pszichológiai kísérletből is kiderült. A kísérletben szereplő diákok ugyanis akkor voltak elégedettebbek, ha a kapott pénzt másokra költötték el. Ezt egyébként egy másik felmérés is igazolja: azok az emberek, akik jótékonysági célra ajánlanak fel pénzt, sokkal boldogabbak akár gazdag, akár szegény országból valósiak. Érdemes itt még egyszer aláhúznunk ezt a tényt, főleg karácsony közeledtével: nem kell feltétlenül megvárnunk a jótékonykodással, amíg mi magunk meggazdagszunk, hiszen ha másokon segítünk, azzal a saját boldogságszintünket is növelhetjük egy füst alatt.

A szakemberek azt is javasolják, hogy ha megtehetjük, elsőként időt vegyünk magunknak a pénzünkön, akár úgy, hogy a munkahelyünk közelében veszünk egy kisebb lakást, vagy hogy másokkal végeztetünk el olyan munkákat, amiket mi szívből utálunk, a felszabadult időben így végre lesz időnk olyan dolgokkal foglalkozni, amiket igazán élvezünk...

(Online, kép: howtomintmoney.com)