Jump to content

Kártya a tárcánkban

2015. 09. 29. 16:00

A legtöbb üzletben már tudunk bankkártyával is fizetni, így akkor sem kell kétségbeesnünk, ha a kasszánál állva, a pénztárcába beletekintve döbbenünk rá, nincs nálunk elég készpénz. Kényelmes módja a fizetésnek és hozzá is szoktunk.

A bankkártyák két fajtát kell megkülönböztetnünk. Az egyik a folyószámlánkhoz tartozó kártya, a másik pedig a hitelkeretünkhöz kapcsolódó. A folyószámlánkhoz tartozó kártya esetében ez azt jelenti, hogy a vásárlásunk összegének kiegyenlítésére a folyószámla pozitív egyenlegét használjuk fel. A betétkártyán lévő szabad keretet mozgatjuk. Hitelkártya esetében nem a saját pénzünkkel fizetünk, hanem a bank adta hitelkerettel, vagyis a hitelkeretet figyelembe véve tudunk fizetni. Habár a betétkártyák esetében is létezik egy hitelkeret, amely leginkább vészhelyzet esetén használható, ha a pozitív egyenleget már elköltöttük.

A kártyák között legismertebbek a Visa és a Mastercard, amelyet bankoktól igényelhetünk, majd postán jut el a kártya és az ahhoz tartozó PIN-kód. Első használat előtt a hátoldalon lévő sávban jól olvashatóan alá kell írni, az első használattal pedig lényegében aktiváljuk is kártyánkat. A kártyánkhoz tartozó biztonsági kód a PIN-kód, amelyet meg kell jegyezni, és nem árt, ha rajtunk kívül nem tudja más.

Ha a kártyák kibocsátásának technikáját vesszük figyelembe, akkor megkülönböztetünk dombornyomott, elektronikus és újabban már érintőkártyát is. A dombornyomott közvetlen elektronikus környezetben és ezen túl, ilyen összeköttetés nélkül is használható. Az elektronikus kártya és az érintőkártya csak és kizárólag elektronikusan alkalmazható. Ezen kártyák nagyon felgyorsítják a vásárlást, mert csak a terminálhoz kell érinteni és még csak a PIN-kódot sem kell fejből tudni. Ez így működik ötezer forint alatti összegig, afelett már használni kell a kártyát és a biztonsági kódot is.

Internetes vásárlásunk során meg kell adnunk a kártyán található nevet, a kártyát kibocsátó bank nevét, a kártya érvényességi idejét, érvényességi kódját. Ez utóbbi a kártya hátoldalán található három számjegyű kód, vagyis a CVC-kód. Kártyánkkal addig fizethetünk, amíg annak érvényességi ideje le nem jár, az érvényes hónap utolsó napjáig, éjfélig használható. A kártyán is megtalálható a lejárati évszám és hónap.

Ha az automata elnyelte a kártyánkat, vagy elveszítettük, netán ellopták, azonnal értesíteni szükséges a bank ügyfélszolgálatát, emiatt nem is árt, ha annak telefonszámát magunknál hordjuk.

(Kép forrása: shenzhenparty.com)