Jump to content

A készpénz halhatatlansága

2015. 10. 05. 10:00

Bevásárlásaink során automatikusan nyúlunk a farzsebben vagy a táskában lapuló pénztárcánkhoz, amelyben megbújnak a fém- és papírpénzek. Az érmék és a bankjegyek átnyújtásával meg is történt a fizetés.

Habár manapság egyre többször nyúlunk egy másik fizetési módhoz, a bankkártyához, még akkor sem árt, ha van nálunk készpénz. Nagyon sok helyen tudunk már kártyával fizetni, de még mindig akadnak olyan üzletek és helyek, ahol egy bankkártyával semmire sem megyünk, ha nincs nálunk érme vagy papírpénzt.

A pénz mindig is kedvelt terepe volt a feketegazdaságnak, a pénzmosásnak, lopásnak, adócsalásoknak, és olykor az a gondolat lesz úrrá az emberen, hogy jó lenne, ha nem lenne pénz. Nyugodjunk bele abba, hogy bár igyekeznek visszaszorítani a készpénz és az általa lehetséges csalásokat, egy jó darabig még életünk szerves része lesz. Magyarországon a legtöbb háztartás eltartása, költségeinek bonyolítása készpénzzel történik, míg más országokban ez már jóval alacsonyabb. Izrael világelsőként megszüntette a pénz fizikai valóságát, s háromlépcsős fázisban akarnak áttérni az elektronikus, internetes, kártyás fizetésre.

Az is pénzbe kerül, hogy pénzünk van, és nem csak nekünk, hanem ugyanúgy költségeket ró a bankokra is. Ahhoz, hogy hozzájussunk a bankkártyánkon található összeghez, ki kell onnan vennünk, amely költségekbe kerül. Az, hogy a bankautomaták üzemképesek legyenek, azokat fejleszteni, karbantartani és feltölteni szükséges, amely természetesen a bakok részéről is költségekbe ütközik. Minél több, kisebb összeget veszünk ki az automatából, annál nagyobb terheléssel van a bank felénk. Éppen azért vezették be azt, hogy kétszer nagyobb összeg kivétele ingyenes a lakosság részére, így arra motiválnak minket, hogy minél kevesebbszer használjuk az automatákat.

Amióta pénz van forgalomban, mindig gondot okozott annak hamisítása és elhasználódása. Egyes meghatározott bankjegyeket folyamatosan bevonnak, míg újabbakat bocsátanak útjára. Vagyis nagyon figyelni kell, hogy milyen pénzt veszünk kezünkbe, nem beszélve a hamisított papírpénzekről. Ennek elkerülése érdekében speciális biztonsági jelekkel látják el a bankókat, de még így sincs teljes védelem a hamisítás ellen. A pénzérmék címlete az infláció miatt egyre nagyobb.

(Kép forrása: renegadeinc.com)