Jump to content

Hagyd érvényesülni a jobb agyféltekédet is!

2015. 11. 05. 12:00

Sokunknak csak álom, hogy szép rajzokat, festményeket vihessünk fel lapra, vászonra. Nem egyformán mérték a rajztehetséget a kezdetek kezdetén, ami nem is baj, mert az is unalmas lenne, ha egymást érnék a képzőművészek. Ám a rajzolás tanulható.

Biztosan te is hallottál már a jobb agyféltekés rajzolásról. Mostanában nagyon felkapott és hirdetnek is lépten-nyomon tanfolyamokat. Azt állítják, hogy néhány nap alatt megtanul rajzolni az is, aki meg van tehetségtelenségéről győződve. Hogyan kell elképzelni ezt a módszert?

A jobb agyféltekés rajzolás Betty Edwards személyéhez köthető. Ez a hölgy kidolgozta azt a módszert, amelyet egy tanfolyamon is alkalmaznak, és könyv formájában is megvásárolható. Az agy kutatásával kapcsolatos kísérletek eredményeit hasznosítja és azt a gyakorlatban is alkalmazza.

Sokunknak csak álma az, hogy a gondolataiban megfogalmazódott képet papírra tudja vetni úgy, hogy az élvezhető, felismerhető, élethű legyen lerajzolva is. Isten adta tehetségként tekintünk az ilyen emberre, pedig egyre inkább az igazolódik be, és egyre többen meg is győződnek afelől, hogy úgy van tehetségük a rajzhoz, hogy abban mindig kételkedtek. Már gyermekkorban megmutatkozik az, hogy kinek van affinitása a rajzhoz, és kinek nincs. Akinek nem ad sok örömöt a rajzolás, mert nem tudja megvalósítani azt, amit szeretne, kevés örömet nyújt ez a tevékenység. De miért okoz valakinek nehézséget a rajzolás? A válasz a látásmódbeli eltérésből adódik, ugyanis az agyunk két, egymástól merőben eltérő gondolkodást használ. Az egyik a sorrendiségre törekszik, verbális és elemző gondolkodásra van hangolva (bal agyfélteke), míg a másik a vizualitásért, az észlelésért felelős (jobb agyfélteke).

A XXI. századi világ teljesen a bal agyfélteke tevékenységét motiválja, dominánsan uralkodik a jobb felett. Ám ha a két agyféltekét össze tudjuk hangolni, akkor csodák születhetnek kezünk alól. A jobb agyféltekés rajzolás módszere pedig erre tanít meg minden „nem tudok rajzolni” típusú embert. Ennek jótékony hatása nem csak a rajzolás terén aratható le, hanem ezáltal megnőhet az önbizalmad, kreatívabbá válhatsz, a benned lévő feszültség és szorongás oldódhat és még a koncentrálás is jobban mehet. Egy rajz megalkotása igazából csak ahhoz egy módszer, hogy jobbá váljon a közérzetünk, harmóniába kerüljünk önmagunkkal.

Ez a fajta tanulás megtanít arra, hogy a két agyfélteke hogyan váltson át a vizuális, előítélet mentes gondolkodásra. A tanfolyam elvégzéséhez nem kell rajztudás, mégis a rajzolás és a két agyfélteke közötti összehangolt működés képességével távozik az ember.

(Kép mentése: vkool.com)