Jump to content

Nemes cselekedet, életet menthet

2015. 11. 15. 10:00

A véradás nemes cselekedet, amely során életeket menthetünk. A XX. század eleje óta történhet biztonságos módon, hogy a donor a megfelelő vércsoporttal rendelkező betegtársának vért adhasson.

A világ legtöbb kórházában az ember által önkéntesen adott vért használják fel nagyobb, akár életet mentő műtéteknél, kezeléseknél, de az így szerzett vér a gyógyszergyártásban is fontos szerepet tölt be. A vérkészítmény 2-6 °C között 28-49 napig tárolható, felhasználható és feldolgozható.

Az önkéntes véradás a segítségnyújtásnak olyan önzetlen formája, amely nagy megbecsülést érdemel minden véradónak, hiszen a vér nem pótolható semmivel. Nagyon sok a vérre, vérkészítményre váró beteg, és ahhoz, hogy ezek a betegek életben maradjanak, gyógyuljanak, nagyon sokat segítenek a véradók. A gyakorlott és rendszeres véradók tudják, hogy csak az adhat vért, aki betöltötte a 18. életévét, azonban nincs 65 éves. A vérzékenység kizáró ok, de nem adhat vért az, aki túlzottan ájulékony, szoptató anyuka, valamint testsúlya nem éri el az 50 kg-ot. Rendelkeznie kell TAJ-kártyával, lakcímkártyával és valamilyen fényképes igazolvánnyal, amely lehet a személyi igazolvány, jogosítvány, útlevél stb.
Az önkéntes véradás során 4,5 dl vért vesznek. Vannak állandó véradó helyszínek, ahol bármikor lehetősége van az embernek vért adni, és számos alkalommal tartanak kampányszerű véradásokat. Ezeket civil- és /vagy egészségügyi szervezetek hirdetik meg. Bármennyire segítőkészek vagyunk, mégsem adhatunk bármikor és bármennyiszer vért: a férfiak évente maximum ötször, hölgyek pedig évente háromszor adhatnak. Fontos az, hogy az állandó önkéntesek egészsége is megfelelő legyen, éppen ezért nem lehet többször. Ráadásul két véradás között el kell telnie minimum 56 napnak.

Mielőtt egy önkéntestől levennék a vért, alkalmassági vizsgálaton szűrik ki, hogy alkalmas-e vagy sem. A vizsgálat során azt is meghatározzák, hogy melyek az adott ember vérének jellemzői. Az első véradóknál kiegészül ez még a vércsoport meghatározásával is. Ha valamilyen eltérést tapasztal az orvos az önkéntesnél, mérlegelnie kell, hogy csak átmenetileg nem engedi a véradást, vagy ez állandósul. Aki már nem először vesz részt véradáson, az tudja, hogy nem szabad éhgyomorral a helyszínre érkezni. Mindenképp enni kell valamit, de az ne legyen zsíros, koleszterinben dús, valamint a sok folyadékfogyasztás is fontos. Általános azonban, hogy a véradó helyszínen mindig biztosított enni- és innivaló, ezen felül pedig a nemes cselekedetért étkezési utalványt kap az önkéntes.

A 4,5 dl vért nagyjából 10 perc alatt veszik le, majd egy kis időt érdemes az ágyon fekve maradni és legalább fél liter folyadékot elfogyasztani a helyszínen. A donor szervezetét is megviseli a véradás folyamata.

(Kép forrása: blog.self-help-resources.co.uk)