Jump to content

Idegenben az alvás lehet rémálom is

2016. 10. 14. 19:00

Saját otthonunkban, a saját ágyunkban aludni a legjobb és legpihentetőbb. Még a tudat is segíti a jó alvást, hogy otthon, biztonságban vagyunk. Ha nagyon kimerültél, idegen helyen akkor is nehezebben mehet az elalvás. Voltál már ilyen helyzetben?

Idegen helyen aludni sokaknak rémálom. Már előre félnek azok, akik tudják, hogy saját ágyukon kívül nem tudnak igazán jól aludni sehol sem. Lehet az egy luxusszálloda kiváló szobája, annak kényelmes ágya, vagy akár egy apartman, ahol semmi nem indokolná a rossz alvást, te mégsem tudsz aludni. Első éjszaka legalábbis biztosan nem.

Modern technika segítségével a kutatók alváslaboratóriumi körülmények között vizsgáltak embereket. A több éjszakán át tartó vizsgálat során kiderült, hogy az első éjszakán a legtöbb személy bal agyféltekéje dolgozott sokkal jobban. A bal agyfélteke tehát nagyobb aktivitást mutatott, mint a jobb, amely hasonlatos a vízi emlősök alvási szokásához. Ezeknek az állatoknak az egyik agyféltekéje mindig éber, amelyre azért van szükség, hogy alvás közben ne merüljenek a víz alá, nehogy megfulladjanak, valamint, hogy a felszínre tudjanak menni levegőért időben. Valami hasonló történik az ember agyában akkor, ha idegen helyen alszik. Az agyunk ebben a helyzetben úgy érzékeli, hogy nem ismert a hely, lehet nem is biztonságos, ezért sokkal éberebb.

Akik alvászavarral küzdenek, elképzelhető, hogy már egy vagy több éjszakát eltöltöttek alváslaborban. Az elektródákkal, szinte már robotszerű technikával felszerelik az embert és alvását így figyelik. Meglepő, de ebben a furcsa és idegen helyen és helyzetben is az emberek nagy része jól alszik.

Van néhány szabály, amit idegen helyen történő alváskor érdemes szem előtt tartani. A jó éjszakai pihenéshez szükséges a sötétség, de a szállodákban, a nyaralókban ez nem mindig biztosított. Ha küzdesz az idegen helyen való alvással, akkor legyél praktikus, és segítsd magad hozzá az alváshoz. Vegyél szemmaszkot, amelyet bármikor magaddal vihetsz bárhová. Ha pedig még az idegen zajok is befolyásolják a jó alvást, akkor akár füldugót is beszerezhetsz.

Az utazás nagyban felborítja a napirendünket. Főleg, ha repülővel szelünk át földrészeket, még az időzóna is más. Utazás közben még az étkezésünk sem abban az ütemben megy, mint máskor szokott. Ha nem akarod, hogy a szervezet ezt nagyon megérezze, akkor a napirendi pontokat nagyjából tartsd be idegen helyen is. Tehát az étkezés, a felkelés, a lefekvés nagyjából abban az időben történjen, mint otthon. A megszokott helyzetek segítik az újdonság hatásait leküzdeni.

Egy nyaralás, kirándulás során utazással, sok sétával és látnivalóval kell számolni. Nap végére hulla lesz az ember. Érdemes magadra figyelni, ezért végezz légző-, könnyű torna- vagy jógagyakorlatokat.

(Forrás: marmalade.hu | mind-hacks.wonderhowto.com, forbes.com/képek)