Jump to content

Ismétlés a tudás anyja, vagy a teszt?

2016. 09. 10. 17:00

Amikor valamit el szeretnénk sajátítani, ahhoz gyakorolni szükséges az adott gyakorlatot, feladatot, cselekedetet. Ehhez olykor nem sok ismétlésre van szükség, máskor pedig jóval többre. Ismétlés a tudás anyja, hallottuk gyerekkorunkban annyiszor. Lehet megcáfolták vagy mégsem?

Az ókori római közmondás, miszerint az ismétlés a tudás anyja az emberszabású majmok esetében helytálló. A majmok ugyanis tanulással és gyakorlással sajátítják el a nyelvi mintákat. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy ezután a majmok emberi nyelven megszólalnak, de gyakorlással meg tudnak különböztetni egy megszokott szórendtől eltérőt.

Hányszor hallottunk gyermekkorunkban, hogy gyakorolj, ismételj, mert csak úgy tudod megtanulni. Magunk is tudjuk, hogy ha elszántak vagyunk, valamit tényleg el szeretnénk sajátítani, az nem mindig megy elsőre, vagyis ismételni szükséges. Addig próbáljuk, amíg a lépések, a metodika berögzül, a feladatot megértjük és magunkévá is tesszük. Az ismétlés olykor hatékonyabb az újfajta tanulási módszereknél is. Amíg egyesek az gondolat-, agytérképekre esküsznek, addig amerikai vizsgálatok azt bizonyították be, hogy az ismétléssel való tanulás sokkal hatékonyabb megoldás, mint az agytérkép. A felidézéses, ismétlős tanulás hat a rövid- és a hosszú távú memóriánkra is.

Újabb kutatási eredmények azonban azt bizonyították, hogy a tudásunkat tesztekkel lehet igazán a felszínre hozni. Sőt egy teszt elvégzése erősíti hosszabb távon az elsajátított tudást. A tesztek azok, amelyek gondolkodásra, emlékezésre bírják az agyunkat. A teszteket úgy tartjuk, mint a számonkérés eszközét, pedig hatékony tanulást segítő eszköz lehet. A folyamatos ismétlés, az új asszociációk csak rövid ideig raktározódnak az agyunkban. Ha jól megy, akkor addig, amíg szükségünk van rá egy vizsga erejéig, azután amilyen gyorsan jött, olyan gyorsan megy is. Ez egy olyan hamis sikerélményt ad, amellyel hisszük, hogy megtanultunk és tudunk valamit, azután azzal a lendülettel el is felejtjük. A szakemberek most azt állítják, hogy a hosszútávon megmaradó ismeret titka az, hogy minél többször hívjuk elő emlékeinket.

Eljöhet az az idő, hogy a teszt nem egyet fog jelenteni a vizsgával és érdemjeggyel, hanem a tanulást fogja segíteni.

(Forrás: brainscape.com, vozafric.com/képek)