Jump to content

Különben dühbe jövünk

2016. 09. 08. 19:00

Mindenkinek vannak nyűgösebb napjai, amelyet valamilyen történés vált ki. A zaj, rossz hír, zsúfoltság, frusztráció, alkohol és a hőség is kiválthat az emberből agressziót. Azonban nem mindannyian reagálunk így. Miért nem agresszív mindenki?

A nyári hőségben, zsúfoltságban bárki viselkedhetne agresszívan, hiszen mindenkit ugyanúgy érint. Mindannyian látunk erőszakos jelenetet filmekben, híradóban, mégsem esünk egymásnak. Csak kevesen folyamodnak tettlegességig. Ahhoz, hogy ne uralkodjon el felettünk agresszivitásunk, önuralomra van szükség. Ez egy olyan szellemi tevékenység, amely során felfogjuk az adott helyzetet, értékeljük a történteket, és a bennünk felgyülemlett erőszakos magatartást visszafojtjuk. Az agresszív viselkedés nem az elfogadott társadalmi norma, ezért annak keretei közé szorítjuk azt, ami bennünk van. Az agynak ez komoly munkájába telik. Ahhoz, hogy a feladatokat végrehajtsa az agyunk, komoly feladat, amelyhez azonban üzemanyagra, azaz glükózra van szüksége. Ha nincs elég glükóz a szervezetünkben, akkor az agyunk sem tud úgy teljesíteni. Éppen, mint egy üzemanyagból kifogyó autó. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy ha kevés cukrot fogyasztunk, akkor az agresszivitást gátló önuralmunk sem működik megfelelően?

Ennek kiderítésére kísérletbe kezdtek. Az alanyoknak a teszt előtti három órában nem szabadott semmilyen ételt és italt sem magukhoz venni. A kísérletben résztvevők egyik része cukrozott italt kapott, míg a másik részük édesítőszerrel kevert italt. Az emberek egyik fele tehát el volt látva üzemanyaggal, a másik része csak édes ízt kapott, de glükózt nem. Miután mindenki elkortyolta az italt, versenyzésbe kezdtek, melynek lényege az volt, hogy ki tudja megnyomni gyorsabban a gombot egy adott jel hallatán. Aki a leglassabbnak bizonyult, az dudahangot kapott a fejhallgatóján keresztül. A hang erősségét saját maguk szabályozhatták a kísérletben résztvevők. A hangerő nagysága is utalt arra, hogy valaki fogyasztott-e cukrot vagy sem. Általánosan ugyanis az volt megfigyelhető, hogy akik már több órája nem jutottak glükózhoz, azok magasabbra tekerték a hangerőt.

Nagyobb szellemi teljesítményt igénybevevő munkafolyamatok, vizsgák előtt javasolni szokták, hogy vegyünk magunkhoz szőlőcukrot, csokit, édességet. Ha ugyanis agyunkat ellátjuk megfelelő mennyiségű glükózzal, akkor jobban teljesítünk a bonyolult szellemi feladatok terén, egyes kritikus helyzetben sokkal inkább képesek legyünk önuralmunkat érvényesíteni.

(Forrás: thefix.com, eharmony.com/képek)