Jump to content

Valóság a Titanic mítosza körül

2016. 06. 19. 19:00

Már a gyerekek is tudják, hogy hajdanán egy híres hajó jéghegynek ütközött. A végzetes koccanás emberéleteket követelt, a hajó neve végleg beíródott a történelembe. A hajót Titanicnak hívták, és még most is derülnek ki érdekes dolgok.

Az emberi fantázia határtalan. A nagyobb volumenű eseményekről pedig általában születnek olyan elméletek, amelybe az ember feletti hatalmakat, mítoszokat, nem valós történeteket is belevonnak.

Amikor a Titanicot építették, a cég azt tervezte, hogy egy hatalmas flottát hoz létre. Habár a Titanic vált világhírűvé tragikus sorsával, de a Gigantic (végül mégis a Britannica nevet kapta) és Olympic is érdekes hajók. Amikor a Titanic elsüllyedt, az Olympic hajót átépítették, majd 1935-ben teljesen szétbontották, a mai napig használatban vannak a részei. A Gigantic, vagyis Britannica pedig kórházhajóként funkcionált az első világháborúban, majd elsüllyedt.

A Titanic nemcsak történetével világhírű, hanem nagyságával is, hiszen a világ legnagyobbjának számított akkor. Csakhogy a másik két hajó pont ekkora méretekkel rendelkezett, ám felszereléseikben teljesen különböztek.

Egy újságíró az 1980-as években kutatott a Titanic tragédiája körül. Az a hír járta be a világot, hogy az óceánjárót elsüllyeszthetetlenként tartottak számon és ezt hirdették is, de erre semmilyen bizonyítékot nem találtak. Ez azt jelenti, hogy az emberek fabrikáltak ilyen mítoszt a hatalmas hajó köré. Későbbiekben is találtak olyan kifejezéseket, szójátékokat, amelyek a hajó halhatatlanságára, elsüllyeszthetetlenségére utalt, de a gyártó cég részéről semmi ilyen jelző nem került ki.

A Titaniccal kapcsolatosan az a hír is elterjedt, sőt meg is filmesítették, hogy amikor már egyértelművé vált a jéghegyek okozta veszély, akkor sem lassítottak a hatalmas vízi járművön, mert egy gyorsasági eredményt akart a kapitány megdönteni. A valóságban azonban az történt, hogy senkit nem foglalkoztatott a sebességi rekord megdöntése, se a kapitányt, az utasokat meg pláne nem.

Amikor megtörtént a tragédia, a hajó süllyedni kezdett, nem volt elég mentőcsónak, amely az utasok és a személyzet befogadására, megmentésére elég lett volna. Azaz a Titanic kevés mentőcsónakot cipelt magával. Ez így igaz, csakhogy az akkor törvény ezt határozta meg. Még így is túl sok mentőcsónakja volt a Titanicnak, legalábbis a jogszabályok szerint. A Titanicot vízre bocsátó cég még így is túllépte a meghatározott keretet négy, összecsukható mentőcsónakkal.

A Titanic tragédiáját nemcsak a jéghegy okozta. Ha ugyanis elegendő mentőcsónak van a fedélzeten és a hajó nem annyira túlterhelt, hogy jóval több utast fogad magába, mint lehetne, akkor legtöbbjük megmenekült volna. Csakhogy a hajó nem volt túlterhelve egyáltalán. Hiába volt a nagy beharangozás, az alsóbb osztályok helyeit félig sem sikerült feltölteni utasokkal. Ha pedig tényleg az osztályok legtöbb helyét fel tudták volna tölteni emberekkel, akkor nem ekkora tragédia lett volna, hanem sokkal nagyobb.

(Forrás: history.com, historyfreak.com/képek)