Jump to content

Ernyő az égben

2016. 04. 25. 17:00

Amióta az ember tudatára ébredt, alkot, látja szárnyalni a madarakat, és mindig magukkal ragadták az emberi képzeletet. A repülés egy olyan megvalósítandó álom volt, amely mára már teljesült és bármikor, bárki ki is próbálhatja.

Az egyik legbiztonságosabb és leggyorsabb közlekedési eszköz a repülő, amellyel az eget szelhetjük. Ám, ha nincs konkrét úti célunk, csak a zuhanás, a repülés élményét akarjuk átélni, arra is lehetőség van ejtőernyőzés, siklóernyőzés, vitorlázórepülés során.

A madarak után vágytak a levegőbe az emberek is már ősidőtől fogva, és ehhez primitívebb megoldásokkal próbálkoztak, úgymint keretre feszített állatbőr, vagy ugyanez, csak a karjukra erősítve.

Leonardo da Vinci azonban már papírra is vetette repüléssel kapcsolatos terveit, és a megvalósításba is belekezdett. Szerkezeteit meg alkotta, de egyik sem volt működőképes, ám ötletet adott másoknak. Az biztos, hogy többen is felbuzdultak és sorra születtek a repülésre szánt szerkezetek. Némelyik kis időre már a levegőben is tudott maradni.

Ejtőernyőzésre már bárkinek lehetősége van, ha megfizeti azt. Van is rá kereslet és igény. Az első ejtőernyőzést 1620-ban tette meg Velencében egy férfi. Az 1700-as éve vége felé egy testvérpár megalkotta hőlégballonját, ám mivel nyílt lánggal üzemelt a ballon, mentőeszközt is kifejlesztettek, hogy veszély esetén távozni tudjanak a ballonból, amelyre 1797-ben sor is került. A XX. század legelején már a levegőnél nehezebb repülőeszközök szálltak az égben és egyre gyorsult a fejlődés. Az első motoros repülőgépet a Wright fivéreknek köszönhetjük. Az első világháborúban már a katonai pilóták is használták az ejtőernyőt, valamint a ballonos megfigyelők is.

A hobbiból történő vitorlázórepülés a két világháború között tűnt fel, amely sok áldozattal is járt. A próbálkozások és a tökéletesedés időszaka kezdődött el, a repülőeszközök gyorsan fejlődtek, ekkor vált önálló sportággá az ejtőernyőzés is. Először a földről indították magukat az ernyősök, aztán már autóval vontatták fel a levegőbe magukat, és majd csak az 1970-es években indultak hegyoldalból.

Mára már bárki kipróbálhatja az ejtőernyőzést tandemugrás keretén belül, és ha kedvet kapott, akkor részt vehet ejtőernyős képzésben is. Amennyire sok halálos áldozatot követelt az ejtőernyőzés elődeink számára, annyira biztonságos sporttá vált mára. Az adrenalin és magassághajhászoknak igazán jó ajándék, örök emlék egy ejtőernyőzés, de a tériszony leküzdésére is alkalmas lehet.

(Forrás: visitluxembourg.com, gettyimages.com/képek; youtube.com/videó)