Jump to content

A tükör nem hazudik

2015. 08. 12. 10:00

De mennyire ismert az a fogyni kívánóknak, a sikeres fogyókúrát végzők számára, hogy a nagyobb mennyiségű cukorbevitel nem egészséges. Árt a szervezetünknek, hizlal és még súlyos betegségekre is hajlamosít.

Ezt általában véve tudjuk. Oda kell figyelni az étkezésre, ez egyértelmű. Hiába tálalunk egészséges falatokat a tányérunkon, ha azt nyakon öntjük ketchuppal vagy majonézzel. Minden apró részletre oda kell figyelni. Csak egy kicsit a szószból, attól még nem lesz semmi baj - gondoljuk. Annyira kis adag, hogy nem is számít. Valóban nehéz türtőztetni magunkat finom falatok láttán. Ha eszünk is a tiltott ételből, akkor is csak csipegetve, mondván épp csak egy falat. Esetleg arra hivatkozunk, hogy áttoljuk a fogyókúra kezdetének napját egy másikra. Mikor tud valaki ellenállni a csábításnak?

Ez egy lélektani probléma és erre két francia kutató igyekezett megkeresni a választ. A vizsgálat helyszíne egy francia egyetem ebédlőjében volt. Több mint négyezer egyetemi hallgató étkezési szokásait vizsgálták. A többféle szósz literes, pumpás kiszerelésű flakonokban állt a fiatalok rendelkezésére. Mindenki kedvére engedhetett tányérjára abból és annyit, amennyit csak kedve és ízlése tartotta. A vizsgálat az egyetemi étkezdében két héten keresztül tartott. Heti hat alkalommal egy órán keresztül figyelte a két kutató, hogy a hallgatók miből és mennyit nyomnak a tányérra. Az étkezde falára, a heti hat alkalomból kétszer türköt szereltek fel a flakonok felé úgy, hogy aki a szószok elé lépett meglátta magát a tükörben. Az ilyen tükrös napokon azt figyelték, hogy mennyit engednek a szószból, és azt hogy belenéznek-e a tükörbe vagy sem.

Megfigyelték, hogy a menzai étkezésben résztvevő egyetemisták 23%-a kért valamilyen szószt az ételéhez. A tükör nélküli napokon átlagosan háromszor pumpáltak a szószokból a nők, a férfiak pedig négyszer. Amikor pedig feltűnt a tükör és a tükörképük, vagyis aki belenézett a tükörbe, annak megszűnt a szószfogyasztása vagy legalábbis jelentősen csökkent. Azt már eddig is tudták a tudósok, hogy bizonyos tárgyak jelenléte nagyban befolyásolja az emberi viselkedést és más környezetben máshogy viselkedünk. A tárgyak hatnak ránk, asszociációs folyamatot indítanak el bennünk, és megváltoztathatják gondolkodásunkat.

A felszerelt tükör és a magát meglátó személy elgondolkodik tudat alatt (vagy tudatosan) saját képmásán. Amikor pedig a tükör a szószokat tartalmazó flakonok felett függ, akkor visszahőkölünk saját magunk láttán, hiszen nem egészséges, hizlal. A tükör afelé irányít, amit kiolvasunk tükörképünkből.

(Kép forrása: tnooz.com)