Jump to content

Narcisztikus celebek

2015. 09. 01. 12:00

Sokan vagyunk sokfélék, de nem mindenki van megelégedve önmagával. Legalábbis nem teljes mértékben. Irigykedünk, ha olyan személyiség közelében vagyunk, aki a társaság lelke, aki magára vonja a figyelmet hol akarva, de még akaratlanul is. Ő az, aki elégedett személyiségével. A celebek világa az ilyen típusú – vagy legalábbis annak hitt – személyiségeket foglalja magába.

A médiaszemélyiségek, közülük is a hirtelen szárnyra kapó celebek, a modern nárcizmus képviselői. Az ezt a vonulatot képviselők napról napra hozzák formájukat, azt tökéletesítve, csiszolva, fényezve, körülöttük és velük mindig történik valami. Ha mégsem, akkor csinálnak valami olyat, ami a figyelmet ismét rájuk tereli. Van rá igény, ezért tudja magát újratermelni. Egyre több a celebkultúrában megjelenő új személyiség. A narcisztikus személyek mindig és mindenből a legjobbat akarják megkapni, elérni. Terveik nagyratörők, habár emberi, tartalmas kapcsolataik palettája igen szürke, és a celeb lét eme aspektusát nem is kívánja magának egy átlagos ember, de az, amit el akarnak érni, és ahogy el akarják érni, átírja a néző vágyait.

A celebek felépített élete sokszor kitaláció, egy olyan fikció, amelyet képesek bárhol és bárkinek hirdetni úgy, hogy igazságalapja nem sok van. Ráadásul még bűntudatuk sincs amiatt, hogy hazugságba keverednek. Nem muszáj ehhez celebnek lenni, a való világ narcisztikusai is pont így tesznek.

Az önimádó ember önközpontú, vagyis másokkal szemben közömbös. Ezt még agykutatások is alátámasztják, ugyanis az önimádók agykérgének hátsó középső része fokozott és állandó aktivitást mutat. Ez a magunkról való gondolkodás területe. Mindenkinél működésbe lendül ez a rész, igény szerint, ám a magukat nagyon szerető embereknél akkor is aktív, ha nyugalmi állapotban fekszenek, ha nem csinálnak semmit. Lényegében egyfolytában magukra gondolnak, elméláznak lelkükről, személyükről, külsejükről. Kicsit hasonlít ez az érzés a szerelemhez. Ha pedig agyuk azon része élénk aktivitást mutatnak, akkor is csak magukról képesek beszélni.

Volt részünk jó pár torz hangú, füleket befogásra kényszerítő önjelölt énekeshez, akik éppen ezeket a narcisztikus vonásokat hurcolják magukon és nem voltak resten egy televíziós tehetségkutató válogatóján bemutatni országnak és világnak. Az ilyen tehetség és szépség hitében meg kell mutatniuk a közönségnek, vágynak a nézők tekintetére. Az ilyen embereknek mindig van kisebb vagy nagyobb rajongótábora, akik adják alá a lovat, dicsérik, motiválják, noszogatják. Olykor át is lépik a nevetséges/hírnév küszöbét, és ha ez megtörtént, akkor sokak számára egyértelművé vált, hogy az önimádó személyiség különleges.

(Kép forrása: dianespeartherapy.com)