Jump to content

A kopaszodás már a nőket sem kíméli, mit tehetünk ellene?

2017. 04. 28. 17:00

Nőknél és férfiaknál is előfordulhat, hogy felborulnak a természetes hajnövekedési fázisok és elkezd hullani a haj, a kopaszodás, a hajhullás, vagy épp a hajritkulás a férfi lakosság felét érinti, míg a női kopaszodás a 40 éves nők 40 százalékánál már észrevehető. Mi állhat a hátterében? És mit tehetünk a megállítása érdekében?

 

Miért kopaszodunk?

A férfiak esetében a kopaszodás 95 százaléka androgén típusú, vagyis genetikai eredetű kopaszodásról beszélünk. A férfiak mintegy 30-40 százaléka harmincéves kor fölött kezd kopaszodni, és évente 1 százalékkal emelkedik a kopaszodók aránya – hatvanéves korra így már 60 százalékos a kopaszodási arány. A kopaszodó férfiak körülbelül 25 százaléka már 21 évesen észlelt hajhullást, a 35 éves magyar férfiak 35 százaléka pedig  valamilyen hajhullásos állapotról számol be. A kopaszodás gyakorisága 18-29 éves korban 16 százalék, 40-49 éves korban már 53 százalék. Az 50 évesek esetében a kopaszodási arány már 50 százalékos, ez tehát azt jelenti, hogy minden második férfi kopaszodik.

„A haj növekedésének és élettartamának alapvetően három szakaszát különböztetjük meg. A hajszál aktív növekedési szakaszát anagén fázisnak hívjuk, normál állapotban a hajszálak körülbelül 85 százaléka van ebben a fázisban, ugyanakkor a tápanyaghiány lassíthatja ezt a folyamatot. Az anagén fázist az átmeneti fázis követi, amikor a haj növekedése megáll, a haj megkezdi átalakulási folyamatát.  A hajszálak kb. 1 százaléka van ebben a szakaszban, ez a fázis csak néhány napig tart. A telogén nyugalmi vagy kilökődési fázisban a hajszál kihullása történik, de a gyökérrészben már új sejtek termelődnek. Ebben a szakaszban a hajszálak aránya a teljes hajállományhoz viszonyítva körülbelül 14 százalék, ez a stádium 2-4 hónapig tart. Számos tényező vezethet oda, hogy ez a folyamat felborul és elkezdődik a fokozott hajvesztés”  - mondta Dr. Csősz Judit bőrgyógyász.

Mi állhat még a hátterében?

Napi 100 db hajszál elvesztése fölött a szakemberek már hajhullásról beszélnek, ennek hátterében pedig számos tényező állhat: például hormonális okok, a szervezetet érintő vagy a fejbőr betegségei, gyermekszülés utáni állapot, a klimax, a stressz, a vagy akár a túlzott napsugárzás.

Óvatosan a diétával...

Ilyenkor tavasszal az évszakváltás miatt is jóval több hajszál hullik ki. Ezt a folyamatot pedig még súlyosbítja az is, hogy ez a diéták és fogyókúrák időszaka is egyben. Nagyon fontos, hogy időben felismerjük a hajhullást és tegyünk ellene. Az időjárás változása, az évszakváltás egyébként is okozhat kismértékű hajhullást – ezt súlyosbíthatják az ilyenkor szokásos diéták és fogyókúrák, vagyis az, hogy a szervezet nem kapja meg a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat. Ez a probléma hajvitamin szedésével könnyen orvosolható – természetesen az egészséges táplálkozásra való visszatérés mellett. Érdemes olyan hajvitamint választani, amelynek hatékonyságát klinikailag igazolt eredmények támasztanak alá, illetve amelyet kifejezetten hajhullás ellen fejlesztettek ki – hívta fel a figyelmet a szakember.

Betegségek is okozhatják...

Míg férfiaknál leginkább genetika, addig a nőknél számos betegség is okozhat hajhullást. Az alopecia areata foltos hajhullást, foltszerű kopaszodást okoz, ezt a betegséget az immunrendszer túlműködése okozza. A Tinea capitis a hajas fejbőr felszínes gombafertőzése. A hajhullást okozhatja még vashiányos vérszegénység, illetve pajzsmirigybetegség is, de hormonális okok is meghúzódnak mögötte. Az androgenetikus hajhullás akkor következik be, ha a női szervezetben túlsúlyba kerülnek a férfi nemi hormonok az ösztrogénnel és a progeszteronnal szemben.

A huszonévesek sincsenek biztonságban...

A genetika, és az egyéb külső tényezők (stressz, napfény, betegségek) mellett, még egy fontos oka is lehet a kopaszodásnak, ez pedig a munkahelyi ártalom. „Van olyan vendégem, aki minden nap sisakot visel, mint építésvezető. A tünetek eleinte viszkető fejbőrrel kezdődnek, majd lehámlik a hámréteg, ahol a sisak dörzsöli a fejbőrt, illetve a fej tetején, középen” – fogalmazott Farkas Blanka fodrász, aki  általában különböző gyógynövényes hajszeszeket szokott ajánlani.

Gyógynövényekkel a kopaszodás ellen

„Leginkább a teafaolajas hajszeszt ajánlom, ami fertőtlenít, hiszen ha gyulladás van a fejbőrön, akkor a hajszesz azt képes lehúzni. Mosás után kell használni, és hosszú távon szívódik fel”. A fodrász általában 3 hónapos kúrát ajánl. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy nagyjából fél év alatt derül ki, van-e egyáltalán értelme a szerek használatának, hiszen ha már nem életképes a hajhagyma, akkor felesleges ez a fajta kezelés. „Véleményem szerint a legutolsó lépés hajbeültetés, ami egyrészt nem olcsó, másrészt bonyolult folyamat is. Általában máshonnan – például a tarkótól – szednek ki hajat, és átültetik, ugyanakkor ott a beültetett haj már nem nő”.

Hatásos lehet a problémára a koffeines samponok, illetve egyéb gyógynövényes termékek használata.

A festett haj ront a problémán...

„A festett hajú nőknek azonban a gyógynövény nem jó, mert szárít, és a hajat nehéz kifésülni. A csalán, körömvirág vagy kamillás sampon gyulladt fejbőrre kiváló lehet. A levendula és citromfű egyfajta aromaterápia a fejnek”. Amikor azonban ezek a módszerek már nem használnak, akkor érdemes hajspecialistához fordulni, ahol egyrészt felkutatják a kopaszodás okát, másrészt egyéb módszereket – így a fent említett hajbeültetést – is ajánlják.

Peptidterápia, őssejtek

A hajbeültetés mellett jelenleg is számos kutatás keresi a megoldást a problémára. Az egyik nemrégiben elvégzett kísérleti kezelés során például az öregedés folyamatait igyekeztek stimulálni egérkísérletek során. A peptidterápiával kezelt egerek a kísérlet során visszanyerték állóképességüket – írja a Science Alert. A kezelt állatok újranövesztették szőrüket, jobb vesefunkciókat produkáltak, ráadásul kétszer olyan gyorsan futottak, mint a kezeletlen állatok.

Egy másik újabb, ígéretes módszer a haj visszanyerésére a haj klónozása: egy nemzetközi, hajátültetéssel foglalkozó szakemberek egy csoportja ugyanis klónozással érte el a hajnövesztést. Az eljárás során a páciens szőrtüsző-sejtjét sokszorosítják, majd beültetik a fejbőrbe.

Egy 12 milliárdos amerikai startup  pedig őssejtmanipulációval serkentené a hajnövekedést, a biotechnológiai cég által kifejlesztett gyógyszert jelenleg a szőrtüszők újjáélesztésének eszközeként tesztelik. Az első kísérletek máris azt mutatták, hogy a gyógyszert szedő férfiak esetében a szőrtüszők számának növekedése volt tapasztalható, mint a csupán placebót szedő férfiak körében.

(Forrás: marmalade.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)