Jump to content

Étkezéseddel minősíted a közérzeted

2016. 10. 14. 17:00

Beköszöntöttek az őszi napok. Az eső, a hideg, a kevesebb napfény hatással van az ember testére és lelkére is. Megfelelő táplálkozással, testmozgással, vitaminok pótlásával sem érezzük magunkat fittnek.

Hiába figyelünk oda a rostban és vitaminokban gazdag étkezésre, hiába gondoskodunk a vitaminok fogyasztásáról, mégis érezhetjük magunkat fáradtnak. A reggeli ébredés során a kínok kínját éljük meg, pedig idejében lefeküdtünk és nyugodt éjszakánk is volt?

A jó közérzet alapjait adja a megfelelő táplálkozás, hiszen a mondás szerint is az egészség a gyomorban lakik. Ez a szerv érzékeny, és ha felborul az egyensúly, akkor az egész testünkre hatással lehet.

Kapkodunk, sietünk mindig, így nagyon sok családban reggelizni sincs idő és megesik az is, hogy a munkahelyre érve már azonnal fejest ugrunk a munkába, így a legelső étkezést az ebéd jelenti. Addigra már annyira megéhezünk, hogy úgy érezzük talán feneketlen a gyomrunk, és sosem lakunk jól. Estére megint lakomát csapunk, a nyugodt, otthoni környezet meg is teremti a helyzetet. Még a kiadós vacsora sem feltétlenül garantálja azt, hogy este ne indulj kamra vagy hűtőturizmusra. Amikor otthonunkban ránk telepszik a várva várt nyugalom, végre a kanapénkon elnyújtózva pihenhetjük ki az aznap fáradalmait, és valami izgalmas megy a tévében, enni támad kedvünk. Akár késő este még csipegetünk valami finomságot. Ekkor azonban már a bélrendszerünk pihenne, de mi még tömünk magunkba valamit. Mivel a belek már nem dolgoznak, így az emésztetlen étel a belekben marad.

A jó közérzetünket sokkal jobban szolgálná, ha 5-6 étkezést iktatnák be napjainkba. A kisebb ételmennyiséget a gyomor sokkal gyorsabban emészti meg, így az egész szervezet számára biztosítjuk a kellő energiát, de nem terheljük meg.

A rohanó világ egyik velejárója, hogy az ételt is úgy vesszük magunkhoz, hogy nem adjuk meg a módját igazán. Legalábbis a dolgos hétköznapokra inkább ez a jellemző. Kutyafuttában nyeljük le a reggeli kávét, de ha egyáltalán reggelizünk, azt is hasonló módon fogyasztjuk el. Az lenne az igazi, ha minden étkezést ki tudnánk élvezni. A sietős, állva történő ételfogyasztás a belek igazi ellensége.

A beleknek szüksége van a rostokra, azok hiányában komoly ürítési problémák léphetnek fel. A puha ételeket alig kell megrágni, ha pedig keveset rágunk, nem termelődik annyi nyál. A rágással és a nyállal már a szádban megkezdődök az emésztés. Minél alaposabban megrágod az ételt, annál gyorsabb az ételek bomlási folyamata.

(Forrás: marmalade.hu | wowreads.com, hgtvhome.sndimg.com/képek)