Jump to content

A gyereknevelés bakijai - 3. rész

2017. 05. 08. 17:00

A legtöbb szülő jót akar gyermekének. Kevesebben vannak azok, akik szándékosan hagyják gondozatlanul gyermekeiket, esetleg bántják. Az értelmes szülő úgy igyekszik terelni gyermekét, hogy jó ösvényen tartsa őket. Nem mindig sikerül, és ennek több oka lehet. Már elkezdtük, de még tudjuk folytatni...

Annyifélék vagyunk, és annyi mindent hozunk magunkkal, hogy ha a legjobbat is szeretnénk gyermekeinknek adni, van, hogy az mégsem sikerül. Sőt mi több, megbukunk szülőként.

Egy veszélyes kategóriát képviselnek azok a szülők, akik figyelik más véleményét. Ha valakinek nem tetszik gyermekével kapcsolatosan valami, akkor a nevelést és gyermekét is más igényeihez faragja. Mindig attól tart, hogy nem fogják kedvelni sem őt, sem gyermekét ha nem olyan, mint azt valaki elvárná tőlük. Ebben a közegben sem igazán számít, hogy milyen a gyerkőc egyénisége, személyisége. A lényeg, hogy másoknak tetsszen még akkor is, ha ebben a gyerek nem boldog, hiszen nem önmaga.

Nem mindenkinek alakul jól az élete. Származhat olyan családból, ahol már eleve nagy hátrányokkal szembesült társaihoz képest, és azután sem tudott abból a helyzetből kivergődni. Nem tudott, vagy nem is akart. Viszont a gyermekét is ebben az állapotban tartja és neveli, így akkor már legalább van kivel együtt szenvednie. Az ilyenfajta szülő abban támogatja gyermekét, hogy együtt maradjanak a rossz helyzetben. Nem a kitörés onnan a cél, hanem az, hogy ne maradjon egyedül. Ez nagyon sokszor a tudat alatt zajló folyamat, de másoknál akár nyílt üzenet a gyermek felé, hiszen a szülők gondoskodnak a gyermekről, tehát tartozik azzal, hogy mellettük legyen és ezt a gyerek orra alá is dörgölik. Az érzelmi zsarolás egy változatáról van szó, amely természetesen ártalmas a gyerekre nézve. Az ilyen szülő magához láncolja gyermekét, mindezt úgy, hogy a szeretet köntösét húzza rá a nevelésére.

Az ép eszű ember szereti a gyermekét, és bizony néha magukra kell hagyni őket, el kell engedni, hogy tapasztaljanak, tanuljanak, éljenek. Ez nem egyszerű feladat, de jól tudjuk, hogy ez az élet rendje. Na, de ha rátelepedő a szülő, akkor ezt nem így érzi. Az ilyenfajta szülők ugyan nagyon szeretik gyermekeiket, jót akarnak nekik, de annyira féltik, óvják, kiszolgálják őket, hogy a felnőtt életre teljességgel alkalmatlan fiatalt nevelnek. Nem is akarják, hogy gyermekük elhagyja őket. El tudná úgy képzelni az egész életét a rátelepedő típus, hogy gyermeke mindig mellette legyen. Egy darabig ez persze viselhető, de ahogy nő az utód, úgy válik egyre kínosabbá és terhesebbé a kapcsolat. Ilyen közegben felnőni azt jelenti, hogy a valódi életben nehezebben tud konfliktusokat, emberi kapcsolatokat értelmezni,  feldolgozni és kezelni.

Szülőnek lenni sokszor nehéz, és tele van bizonytalansággal, ahogy a gyerekkorunk is lehet ilyen. Ha szülőként nagyot hibázik valaki, de később annak felismerése után javítani próbál a helyzeten, akkor a kötődés szülő és gyermeke között javítható, jóvá tehető. Csakhogy a sérülés a gyermekben ott marad, ráadásul feldolgozatlanul. Elraktározzák magukban, és el is felejtik, hogy mi történt közöttük. A jó kapcsolat elfeledteti azt, hogy volt idő, amikor nem talált egymásra szülő és gyermeke. Mivel a jelenlegi kapcsolat kiváló, így a mélyben reked a probléma gyökere. Ne csodálkozzunk, ha a fiatal sorra hozza a rossz döntéseket, nem tudja megállni helyét sehol, nem találja önmagát.

Olvasd el a cikk előző két részét is!

(Forrás: marmalade.hu | businessfirstfamily.com, newtowncommunitychiropractic.com.au, familyvacationcritic.com/képek)