Jump to content

A társasjáték hatásai a gyermekre

2016. 11. 18. 17:00

Ahogyan az állati kölykök is a játék során tanulják meg a vadászathoz és a fennmaradáshoz szükséges leckéket, amelyeket egymástól vagy szüleiktől lesnek és tanulnak el, úgy a gyermekek lételeme is a játék, amely szintén a felnőtt életre készíti fel őket.

Egy társasjáték mindig jó ajándékötlet. Közeledik a karácsony. Ilyenkor sokan gondolkodnak különböző társasjátékokban. Nemcsak a gyerekeknek jó szórakozás, hanem a hideg, téli napokon jó lehetőséget kínál arra, hogy a családtagok tartalmas, szórakoztató időt töltsenek együtt.

A társasjátékok tanító szerepe vitathatatlan. A gyerekek alaptevékenysége a játék, de a közös játék egyértelműen fokozza annak élményét. A társasjáték az, ami csak tovább erősíti a gyermekekben az együttműködő készséget, megtanulnak kompromisszumokat kötni, játék közben oda kell figyelni a társaikra, de azt is megtudja, hogy melyek a határok, amelyek keretén belül mozogni kell. A szabályok betartása fegyelmet követel meg.

Átélhetik a kezdeményezést, annak örömét élvezhetik, de az a játék, amelyben többen is részt vesznek, nem nyerhet mindenki. Meg kell tapasztalni a vesztést is, meg kell tanulni annak elfogadását, hiszen felnőttként sem minden úgy sikerül, ahogyan azt mi eltervezzük. Sok szülő esik abba a hibába, hogy minden alkalommal nyerni hagyja gyermekét azért, hogy elkerülje a földön fetrengést, a sírást. Lehetőséget kell biztosítani arra, hogy a játék közben megtapasztalja a vesztést. Az a szülő jár el helyesen, aki a valós érdemeket hagyja megélni gyermeke számára társasjátékozás közben. Ez fejleszti igazán gyermeke személyiségét.

Ahol veszíteni lehet, ott nyerni is. A vesztés mellett ugyanúgy saját bőrén érezheti a gyermek, hogy milyen nyerni. Ez építi az önbizalmát. A játék során érzékelheti a gyermek saját erősségeit, gyengeségeit, korlátait, amely az önértékelésében jelentős lehet.

A társasjátékok arra adnak lehetőséget, hogy a gyermekek kipróbálják magukat új terepen. Próbálkoznak, tapasztalnak, olykor nyernek, máskor kudarcot vallanak. A társasjátékok világa az, ahol abszolút megengedett a veszítés. Egyáltalán nem jár érte büntetés, mint ahogy azt életük más területén tesszük a gyerekekkel. Már kicsi gyermekkorban azzal találják szemben magukat, hogy csak nyerni szabad, mert a kudarc nem jó. Mindenki tudja, hogy senki élete nem mentes a kudarctól. Számos próbálkozás, kemény munka eredménye is lehet bukás, csalódás, kudarc, de ezek adják az embernek a kitartást, az alkalmazkodás készségét.

A kisebb gyerekek egy-egy társasjáték során sokat tanulhatnak a nagyobb gyerekektől és a felnőttektől. A legkisebbek is nyerhetnek, és az a szint jelenlegi tudásukon túlmutathat. A társasjátékok fejlesztik a matematikai és a térbeli gondolkodást is, segítik az elvonatkoztatásban és arra is megtanítják, hogy egy már megtanult fogalmat más környezetbe beültetve is alkalmazhassák.

A családdal, testvérekkel töltött közös idő minőségi mindenki számára, tele aktív élményekkel, nevetéssel, amelyre majd felnőttkorában is szívesen fog emlékezni, gyermekinek hasonló élményt akar majd nyújtani.

(Forrás: marmalade.hu | hollowayexpress.co.uk, oldfashionedfamilies.com/képek)