Jump to content

Az oxitocin természetes és mesterséges hatása

2016. 06. 28. 17:00

Az anyává válás nem csak a test látványos és kevésbé látványos fizikai megnyilvánulásait jelenti, hanem egész lelkületünkben is arra az életre szóló eseményre készülünk, amelyet már kislány korunkban is dédelgettünk magunkban.

Egész életünkben, már a kezdetektől fogva szerepekbe vagyunk skatulyázva, azoknak igyekszünk megfelelni. Az anyaság életre szóló szerep. Még a gyerekek felnövésével, családi fészekből való kirepülésével sem szűnik meg teljesen, csak átalakul.

Azok az idillikus gondolatok, amelyet a nők java a babavárás előtt vagy közben táplál, lehet a szülés után megváltozik. Annyira, hogy szülés utáni depresszióba mélyülhet a kismama. Nem mindenkiben zajlik le a baba világrahozatala olyan egyszerűen. Megdöbbentően sokan, a kismamák 50-80%-a él át az első hetekben gyermekágyi szomorúságot, de legtöbbjük esetében néhány hét alatt le is zajlik.

Létezik egy hormon, amelyet ölelő- vagy örömhormonként is emlegetnek, ugyanis ez befolyásolja azt, hogy az anyák mennyire ragaszkodnak gyermekükhöz, mennyire bánnak kedvesen saját csemetéjükkel. Már a kutatók is bebizonyították, hogy azok a nők akiknek oxitocin szintjük magasabb, sokkal odaadóbbak és kedvesebbek gyermekeikkel.

Egy másik kísérletben, amely ugyan nem a csecsemőkhöz kapcsolódik, az oxitocint kapott kísérleti alanyok nyolcvan százaléka sokkal bőkezűbb volt idegenekkel, mint akik csak placebót kaptak.

Az oxitocin a szülés egyik legfontosabb hormonja, amely szülés során a nő testében termelődik. Ma már külső segítség gyanánt oxitocin infúzióval is próbálják segíteni azt a kismamát, akinek élete és a magzaté is már veszélyben van. Ennek a vegyületnek méhösszehúzó hatása van, amely a szülés folyamatát gyorsítja fel. Szülés során úgy termelődik az anya szervezetében természetes módon az oxitocin, hogy a baba feje a méhszájra, a hüvelyre nyomást gyakorol, a vegyület egy része az agyba, a másik része a testbe áramlik. A kívülről kapott segítség során az agy nem részesül az oxitocin hatásából, így az anyai viselkedésre nincs is hatással. Az infúzió során kapott vegyülettől a test egyenletes ütemben fejti ki hatását, amíg a természetes belső adagolás pulzáló. Lehet, hogy gyorsabb szülést eredményez, de sokkal fájdalmasabbat és öröm nélkülit. Ha az oxitocin természetesen termelődik, akkor is fájdalmas a baba világrahozatala, mivel azonban a vegyületből az agyba is áramlik, így örömteli, eufórikus hangulatot is eredményez a kismamánál.

(Forrás: telegraph.co.uk, parentresourcenetwork.org/képek)