Tanulmányaink során tanultunk Róma városának alapítóiról, Romulusról és Remusról, akik ikrek voltak. A Bibliából is ismerhetünk ikreket, úgymint Jákob és Ézsau. Az ikrek, ha egypetéjűek, akkor nemcsak egy napon születtek, de nagyon nagy hasonlóságot mutatnak. A kétpetéjű ikrek azonban már korántsem hasonlítanak külsejükben annyira, de egyszerre jönnek világra. Minden kultúra igyekezett magyarázatot adni erre a jelenségre és van, ahol áldásként, van, ahol átokként tekintettek az ikrekre. Jó ideig kellett arra várni, hogy tudományos alapon támasszák alá az ikerszülések okát. Többen foglalkoztak ezzel a kérdéssel, de hazánkban csak a XX. század közepe táján kezdte el vizsgálni ezt a természeti tüneményt. Az ikerszülésről ugyanis ezt jegyezte meg Szél Tivadar, aki az ikerszületésekről írt tanulmányt.
Ikreknek nevezzük azokat a testvérpárokat, akik egy időben ketten születnek meg. Amikor kettőnél több baba jön a világra, az ilyen esetet a statisztikában többes születésnek hívják. Ezen kívül is meg kell különböztetni az egypetéjű és kétpetéjű ikreket. Abban a családban, ahol már volt egypetéjű ikerpár, a genetikai hajlamnak köszönhetően jóval nagyobb az esély arra, hogy újabb ikerpárok szülessenek.
A statisztikai adatok elemzésekor megfigyelték azt, hogy az első világháború utáni időkben megemelkedett az ikerszületések száma. Erre az a magyarázat, hogy a fiatal katonák a háborúban harcoltak, így feleségeik jóval kevesebb gyermeket szültek. Ezzel szemben az idősebb korosztály jóval termékenyebb volt és még az ikerszületések száma is magasabb volt köztük. Ugyanez volt megfigyelhető a második világháborúban is. A rendszerváltás előtti években kicsit megugrott a hármas ikrek születési aránya. Már ennek is kicsi az esélye, de a négyes ikrek születésére még inkább, 2008-ban született hazánkban legutóbb négy baba egy anyától. A spontán fogantatás mellett megszületett ikrek mellett ma már számolni kell a mesterséges termékenységi beavatkozásokból születő ikrekkel is.
Egyre később vállalnak a nők gyermekeket, ezért sokszor szükséges magzatvédő vitamin, hormonkezelés, lombikbébiprogram, amelyek mind megsokszorozhatják az ikerszületések számát. Ahogy emelkedik az anyák életkorának száma, úgy nőhet az esély arra, hogy egyszerre több magzatot hordjanak szívük alatt.
A kutatók és az orvosok az 1990-es évektől jelentkező magas ikerszületések mögött biológiai, társadalmi és gazdasági összefüggéseket fedeztek fel. Sok nő nem is tudja, hogy amikor teherbe esett, nem egy, hanem akár két vagy több babát is hordott méhében, ám az egyik magzat úgynevezett fantomikerként felszívódott, és végül egy babának adott életet. Ma már ezt is megakadályozzák a magzatvédő vitaminokkal, így nagyobb eséllyel születik ikerpár a világra, mint korábban.
Elképesztő ikerpárokra is van pálda. Megnézhetitek az az alábbi videóban: