Jump to content

Anyaság és munka összeegyeztetése

2016. 02. 27. 18:00

Egy nő életében legjobb esetben bekövetkezik az, amire régóta vágyott, anya lesz. Ez persze azzal jár, hogy a munkahelyét ott kell hagyni egy idő után. 

Ahogy kezd gömbölyödni az anya pocakja, úgy válik egyre veszélyeztetettebbé. A jó munkahelyek támogatják dolgozóikat az egyensúly megteremtésében, ami a magánélet és a munka között van. Nagyon fontos, hogy a leendő édesanya ne érezze, hogy választania kell gyermeke és a munkája között.

Amikor már egyértelművé válik a nő számára, hogy állapotos, és ezt orvos is megerősítette, valamint túl van azon a kritikus első trimeszteren, valamint a babona miatt sem merte az első időkben közölni az örömhírt, mégis érdemes mihamarabb bejelenteni a főnöke felé. Azért nagyon fontos, mert ezzel egyfajta bizalmi játékot tanúsít vezetője számára. Megbeszélhetik, hogy meddig tervezik a közös munkát, valamint a baba világra jötte utáni visszaállást is tervezhetik, így mindenki biztonságosabban indul neki a változásnak. Duplán jó ez a kismamának, hiszen ha munkáltatójával közölte állapotát, onnantól nem lehet megszüntetni a munkaviszonyt felmondással. Ha fizetés nélküli szabadságra kényszerül a kismama, akkor sem lehet a munkaviszonyt felmondással megszüntetni. Ezentúl még számos könnyítésben részesíthető megváltozott állapotára való figyelemmel, így nem lehet arra kötelezni, hogy munkáját más településen végezze, hogy olyan munkakört töltsön be, amely veszélyezteti egészségi állapotát.

Habár ez nagyon sok helyen egyáltalán nem működik még hazánkban, de ma már azért erősödni látszik az, hogy a nők nem használják ki a három éves otthon maradási lehetőséget. Ehelyett maximum két évet maradnak otthon gyermekükkel.

A kiírt szülési dátum előtti egy hónaptól kezdheti a szülési szabadságát letölteni a várandós kismama, amely 24 hetet jelent. Természetesen, ha szükséges, akkor korábban is megkezdheti. Ahogy letelt a szülési szabadság, attól a naptól kezdődik a gyes, vagy a gyed.

A legtöbb anyuka még szülése előtt képet kap arról, hogy volt munkahelyére visszavárják-e vagy sem. Érdemes a munkaadójával felvenni a kapcsolatot, hogy meg tudják beszélni a részleteket. Érdemes tudni, hogy a szülési szabadság letelte után a munkáltató már felmondhat a kismamának. Ezért szükséges a szülés után tárgyalmi egykori munkahelyének vezetőjével. Ha ugyanis vissza akar majd munkájába állni, akkor azt a munkáltatónak hivatalosan be kell jelentenie.

A gyermekvállalás nemcsak az anya életében nagy változás, de a munkaadónak is át kell gondolnia a következményeket. Az anyukabarát munkahelyek azonban lehetőséget kínálnak arra, hogy az újdonsült anyukák fokozatosan tudjanak visszatérni munkájukba, munkahelyükre.

 

(Forrás: cutebabyz.com/kép)