Jump to content

Meg sem kérdezzük őket

2015. 12. 27. 10:00

Aktív közösségi életet ma már nem csak a való világban élnek az emberek, hanem a közösségi oldalakon is. Megosztják másokkal az életük egyes mozzanatait. Van, aki csak a fontosabb, számára nagy jelentőséggel bíró eseményeket, más pedig még a reggeli menüt is posztolja.

Nem vagyunk egyformák, így a közösségi oldalakon való részvételünk sem egyezik. Alaposan meg kell fontolni, hogy mit írunk ki, és hogy képet rakunk ki, főleg gyermekeinkről. Egy meztelen babafotótól minden szív megolvad. Csakhogy a gyermek lesz nagyobb is, és később, amikor ennek már jelentősége lesz életében, adódhat olyan helyzet, hogy ezt az orra alá dörgölik, nevetség tárgyává tehetik. Amíg tőlünk meg kell kérdeznie egy másik félnek, hogy a fotón, amelyen mi is szerepelünk, közzétehetik-e, addig a gyermektől nem kérdezünk semmi ilyet. Mi döntünk, cselekszünk. Felnőttként lehetőségünk van arra, hogy egy előnytelen képre azt mondjuk, nem akarom, hogy más is lássa. A gyermek ezt meg sem teheti, mert ebbe bele sem vonjuk. Képeink szereplése a világhálón digitális lábnyomot hagy maga után, amelyet védelem is illet. Éppen ezért kellene óvatosan bánni gyermekeink fotóival is. Ez elsődlegesen a szülő feladata. Természetes azonban, hogy egy újszülött, kisgyermek nem tud beleegyezést adni, vagy nem adni arra, hogy a róla készült képet mások láthassák, vagy sem. A pici gyermek még nem tud tiltakozni, a nagyobb, ezt már megértő gyermeket meg lehet, nem vonják bele abba, hogy engedélyt kérjenek.

A technika annyira felgyorsította ezt a folyamatot, hogy egy okostelefonnal meg lehet örökíteni gyermekeinkkel történő eseményeket és egy-két gombnyomással az bárhová kiposztolható. Sokszor arra sincs módunk, hogy átértékeljük, valóban olyan fontos esemény volt-e ez, amelyet a világnak, ismerősöknek látniuk kell? Mire elér a gyermek abba a korba, hogy saját profilt létrehozhasson a közösségi oldalon, már lényegében digitális lábnyommal rendelkezik.

A közösségi oldalakon tartják a kapcsolatot olyanok is, akik rokonok, ismerősök, volt osztálytársak. Az élet úgy alakította, hogy egymástól távol élnek, így az ilyen felületek alkalmasak arra, hogy fontos, de távol lévő emberekről információt kapjanak, adjanak. A családba születő gyermek fejlődése nyomon is követhető, mert az anyukák nagyon nagy százaléka tölti fel gyermeke életéből fontosnak ítélt pillanatokat: az első fogacska kibújása, mászás, járás, bili használat és még lehetne sorolni.

Nekünk, szülőknek a feladatunk az, milyen, a gyermek személyét érintő személyes adatokat osztunk meg. Sokat tehetünk annak érdekében, hogy milyen nyomot hagyunk a digitális világban.

(Kép forrása: telegraph.co.uk)