Jump to content

Ezért megy könnyebben a második baba szoptatása

2015. 05. 28. 11:15

Sokan megtapasztalhatták, hogy a második kisbaba szoptatása már sokkal flottabbul megy, mint első alkalommal. Amerikai tudósok most megállapították, hogy ennek nem csak az édesanya nagyobb rutinja az oka.

Amerikai kutatók felfedezték, hogy a mellekben lévő tejtermelő mirigyek ’emlékeznek’ az első terhességre. Ezért amikor az édesanya másodszor is teherbe esik, akkor a szervezete már sokkal gyorsabban tud reagálni a hormonváltozásokra és a tejtermelés is jóval könnyedebben beindul. Sőt, mi több, a kutatók úgy gondolják, hogy a mellek emlékezőtehetsége a nők egész életében megmarad.

A terhesség során az ösztrogén és progeszteron hormonok termelése indítja be a tejtermelést. Mégis, a szülés után, főleg az első gyermek érkezésekor, beletellik pár napba, amíg belövell az anyatej. Ez a várakozás sok újdonsült édesanya számára okoz aggasztó napokat, hiszen nem lehetnek benne teljesen biztosak, hogy valóban úgy fogják-e tudni szoptatni csecsemőjüket, ahogyan szeretnék.A második terhesség során azonban az emlők mirigyei emlékeznek a korábbi szoptatásra, ezért jóval gyorsabban tudnak reagálni a jövevény érkezésekor, állítják a Cold Spring Harbor Laboratóriumának szakemberei.

Azt eddig is tudtuk, hogy a kisbabák egészségének, illetve testi, lelki és szellemi fejlődésének is rendkívül jót tesz, ha az édesanyjuk minél tovább tudja őket szoptatni. Az amerikai kutatás azonban azt is megállapította, hogy a szoptatás 25%-kal lecsökkenti annak az esélyét, hogy az édesanya mellrákos legyen, illetve 30%-kal azt, hogy a betegség újra felüsse a fejét. Az is erőteljesen redukálhatja a rák kialakulásának esélyét, ha még 25 éves korunk előtt érkezik meg az első baba. 

(Kép: babyhealthguru.com)