Jump to content

Rajtad a felelősség, vigyázz a kedvencedre!

2017. 07. 02. 19:00

Nem elég egyszer figyelmeztetni a kutyás gazdikat, muszáj többször felhívni néhány fontos teendőről, amely a kutyusaink körüli gondozást és gondoskodást jelenti a forró nyári napokon.

Igazán tikkasztó napokat élünk meg az utóbbi időben, ezért figyelni kell kutyáink igényeire is. A nyári melegben történő balesetek javát elkerülhetnénk, ha a gazdák körültekintőbbek lennének. Minden nyáron felhívjuk a kutyások figyelmét, hogy még néhány percre se hagyjuk kedvencünket a zárt autóban. Nem, még akkor sem, ha résnyire leengedik az ablakot az eb számára. Tilos!

A séta elkerülhetetlen a lakásban élő kutyusok számára. Egy kutyás gazdi nem heverészhet kényelmesen tovább, mint szokott, ugyanis még akkor érdemes az ebet sétára vinni, amikor kellemes az idő, az aszfalt még nem forró. Nemcsak a kutyusnak kellemesebb, de a gazdinak is. Kora reggel vagy este érdemes sétára vinni kedvenceinket.

Kutyasétáltatás közben nem csak a nagy melegre, forró talajra, állandó ivóvíz biztosítására kell figyelnie a kutyatulajdonosnak, hanem a toklászra is. Ez a gyomnövény, amelyet egérárpának is neveznek, kalászának száradása után darabjaira eső része fúródhat a kutyus testébe. A növény bárhol megtalálható május végétől, körülbelül ekkorra szárad meg a kalász, és ettől az időtől már veszély leselkedik az állatokra. A még nyers, friss növény nem jelent gondot, csak a száraz változat. Szúrós vége a kutya testén bárhová be tud fúródni és a testnyílásokat sem kíméli. Ha pedig bejut, akkor gyulladást okozhat. Súlyosabb esetben pedig gennyező, váladékozó seb keletkezhet az érintett területeken.

Hogyan lehet a toklász ellen védekezni? Legegyszerűbb módja az, hogy az ilyen jellegű területet elkerüljük. A másik módja, hogy minden sétálás után tüzetesen átnézzük kedvencünk szőrzetét, tappancsait, füleit. Célszerű nyáron amúgy is rövidre nyírni az állat szőrét. Nemcsak a hőség miatt, hanem a toklásznak sem engedünk teret. Fontos, hogy a talppárnák közötti szőrös részt is kopaszítsuk le annyira, amennyire csak lehet, de a fokozottan veszélyeztetett területeken is érdemes ilyenkor kicsire vágni a szőrt.

A rövidszőrű kutyusok bőrére sokkal nagyobb veszélyt jelent a napégés, mint a hosszú szőrű ebek esetében. Azonban vannak így is olyan érzékeny területek a kutyusokon, amelyeket ugyanúgy megégethet a nap, mint a mi bőrünket. A speciális naptej használata kimondottan ajánlott ezekben az időszakokban.

A friss ivóvíz biztosítása egyértelmű és kötelező. Naponta többször is érdemes friss vízzel kínálni. Ha kint tartjuk a kutyust, akkor fürdőhelyet is biztosíthatunk számára. A kutyaház nem alkalmas arra, hogy a meleg elől elhúzódjon, hiszen nem szellőzik jól, nagyon meleg hely. Szükséges tehát egy naptól védett és szellős pihenőhely biztosítása.

Ha nyár, akkor utazás és nyaralás. Szerencsés korban vagyunk, mert már kutyáinkat sem feltétlenül kell mellőzni magunk mellől nyaralásaink során. Egyre több szálláshely nyitja meg kapuit a négylábúak előtt is. Ha azt szeretnénk, hogy ebünk is velünk lehessen a nyaralás során, akkor olyan szálláshelyet kell keresnünk, ahogy a kutyákat is szívesen fogadják. Kutyabarát szállásokból egyre több van, szerencsére. Interneten bátran lehet keresni.

(Forrás: marmalade.hu | wonderopolis.org, outdoorchannel.com, pennapowers.com/képek)