Jump to content

A bók hatalma

2017. 01. 20. 19:00

Nemcsak a nők szeretik, ha bókolnak nekik. A férfiaknak ugyanúgy szükségük van rá, azonban nem egyformán reagálunk. Azt hinnéd, hogy mindenki szeret bókokat kapni? Tévedtél!

Az embernek kell a biztatás, a motiválás. Nem minden áron halmozzuk el embertársainkat bókokkal, de ha azt tesszük, akkor azt jelezzük valaki felé, hogy egy vagy több tulajdonságát kiemeljük a többi közül és méltatjuk azt. Gondoljunk csak arra, ha valami miatt megdicsérnek, szép szavakkal árasztanak el. Sokan úgy reagálnak rá, ahogyan azt a másik fél várja, örülnek az elszórt bókoknak. Csakhogy van olyan helyzet, hogy a bók nem éri el a célját. Ami elméletben jónak tűnik, az a gyakorlatban megbukik. Vannak ugyanis olyanok, akik egyszerűen nem tudnak reagálni, jól reagálni az őket ért pozitív szavakra. Kellemetlenül érezhetik magukat, mert vagy nem érzik jogosnak az elismerő szavakat, netán olyan személytől hallják ezt, akinek közeledése negatív érzelmeket vált ki belőlük.

Mindenki számára fontos, hogy a pozitív dolgokat meglássák rajta és benne, és azt jó, ha szóvá is teszik. Egyfajta visszaigazolás a külvilág felől, hogy valamiben jók vagyunk. Legtöbben szeretjük a bókokat, azonban olyan is előfordul, hogy kis szorongást válthat ki belőlünk. Tényleg igaz az, amit mondtak rólam? Nem érzem jogosnak a pozitív szavakat. Azaz tartunk attól, hogy amit rólunk mondta, annak nem felelünk meg igazán. Olyan érzés is elfoghat, ha valaki bókot szór ránk, hogy az illető nem is ismer minket, annyira nem találó bókokkal halmoznak el.

Az önmagunkról kialakított képet sokáig faragjuk, mire azt kapjuk, amik tényleg vagyunk. A reális önkép segít eligazodni a mindennapokban, és ez adja meg életünk kereteit is. Ha azonban az önmagunkról alakított kép negatív irányba tolódott el, akkor is azokon a kereteken belül mozgunk. Ebben az értelemben pedig a pozitív jelentéstartalmú bók nem ér célba, hanem kimondottan zavarhat, esetleg összeesküvés-elméletet sejtünk mögötte.

Azt állapították meg, hogy azok az emberek, akiknek alacsonyabb az önértékelésük, azok sokkal nehezebben viselik a bókolást. Nem is tudnak igazán hogy reagálni rá, és kimondottan kényelmetlenül érzik magukat ilyen helyzetben. Az élet csavarja az, hogy akinek a legnagyobb szüksége lenne a dicséretre, a motiválásra, az nem hiszi el azt, amit magáról hall, nem tudja beépíteni saját életébe, habár nagy szüksége lenne rá. Csakhogy ezen lehet fejleszteni, ha konkrét, szemmel látható tulajdonságokra mutatunk rá és azt méltatjuk. Lassan felépítve az alacsonyabb önértékeléssel bíró emberek is fel tudják használni saját életükben a pozitív szavakat és maguk fejlesztését, építését fogja szolgálni.

(Forrás: marmalade.hu | lovepanky.com, thoughtcatalog.com, stylesweekly.com/képek)