Jump to content

A kockáztatás a génektől függ?

2016. 08. 06. 19:00

Egyesek könnyebben mernek kockázatokat vállalni, annak tudatában is, hogy lehet nagyon jó lesz a végkimenetel, de az is a pakliban van, hogy irtózatos bukás lesz a vége. Mi áll a mögött, hogy valaki mer kockáztatni vagy sem?

Egy-egy helyzet magában hordozza a siker és a veszteség lehetőségét is. Amennyiben veszítünk, a döntésünk, a taktikánk, a stratégiánk rossz volt. Egy-egy játékban a résznyeremények halmozódása teszi tetszetőssé a játékot, a még nagyobb összeg reményében tovább kockáztatnak a játékosok. Már az első, nagyobb nyeremény során a játékosok agyában megélénkül az agy jutalmazó központja, és aztán is erre az érzésre vágynak, így nincs megállás.

Az agy rendszere nagyon bonyolult. Az, hogy valaki játékfüggő lesz-e vagy sem, a kutatók szerint attól van, hogy az agy jutalmazó központja és az elülső homloklebeny összeköttetése milyen erős. A megfelelő döntés érekében számításba kellene venni a jövőbeni kimeneteleket is, ám ezt nem lehet megoldani akkor, ha másodpercek alatt kell dönteni.

Olykor cikázik az agyunkban a gondolat, amikor sárgára vált a közlekedési lámpa, hogy áthajtsunk-e vagy sem. Ekkor is kattog agyunk, előrevetíti a baleset lehetőségét. Vagy megyünk, vagy maradunk. Az ilyen katasztrófaveszélyekre odafigyel agyunk, mert bevésődnek, ezek a döntések pillanatok alatt lezajlanak bennünk. A homloklebenyünk szól közbe akkor is, amikor valamilyen nagyon szuper ajánlattal kecsegtetnek irreális alacsony áron. A jutalmazó központunk eleped a lehetőség láttán, hallatán, de a homloklebeny reálisan kezeli a helyzetet. Csakhogy mindig vannak olyanok, akiknek a jutalmazó központja és a homloklebenyének kapcsolata nem olyan erős. Számos alkalommal lehet hallani, hogy idős embereket csaptak be. Bóvlit árultak, nagy nyerés lehetőségével kecsegtették őket, végül pedig meglopták, vagy pénzt csaltak ki tőlük.

Vannak az általánosnál is sokkal többet kockáztatók, akik imádják az újat, szívesen próbálják ki. Létezik egy gén, ez az úgynevezett MAOA gén, amelynek egyik változatával rendelkező egyének impulzívabb személyiségek, sokkal jobban elcsábíthatók. Ez azért van, mert a dopamin és a jutalmazás összefügg. Az impulzív személyek agyában több a dopamin, és sokkal intenzívebben reagálnak arra is, ami számukra jó, örömöt okoz, emiatt könnyebben el is csábulnak.

(Forrás: oneclickms.co.uk, bloomberg.com/képek)