Jump to content

Már megint a figyelem

2016. 07. 23. 19:00

Vannak ingerek, amelyeket nem tudunk nem meglátni, meghallani. Ha sír egy gyermek, akarva, akaratlanul a hang irányába fordulunk. A szirénázó mentőautó is ilyen inger, de az iskolai csengő is.

A figyelem kiterjed arra, amikor az erőteljes hangokra felkapjuk a fejünket, de még a rövidtávú memóriával is kapcsolatban áll. Ezeket először érzékeljük az érzékszerveinken keresztül és aztán jut el az ingerület az agyunkba. Az elsődleges érzékszervektől a magasabbig, tehát az agyig terjednek az információk. Van azonban egy olyan figyelem, amely az agyból indul, ilyenkor egy adott tevékenységre koncentrálunk, és nem halljuk meg a kicsengőt, a mentőt, a gyermek sírását sem. Minél jobban működik a rövidtávú memóriánk, annál jobban ki tudjuk zárni az érzékszerveinkkel felfogott információkat.

Ezt a területet a kutatók még csak most kezdik igazán vizsgálni. Azt keresik, hogy a figyelemnek hol vannak az agyi áramkörei, mely részek aktiválódnak. Ha egy helyre akarunk figyelni, akkor az agy a látásért felelős neuronokat úgy mozgatja, hogy a magasabb szintű az alacsonyabb szintűeket aktiválja, így a terület egyre érzékenyebbé válik az ingerre. Így kerül rivaldafénybe az adott hely, amelyet figyelünk. Más agyi területek aktivitása azonban gátolva marad, így lehetséges az, hogy arra az egy dologra tudunk figyelni, miközben körülöttünk hangok is vannak, ám azokból semmit nem érzékelünk. A nehéz feladatok során a figyelem területe sokkal intenzívebb, és még inkább nem figyelünk másra.

Szoktuk azt a kifejezést használni, hogy lelki szemeimmel látom, és abban a pillanatban valóban felidézzük azt, amiről beszélgettünk. Magunkban megjelenítjük a képet, de ugyanígy felidézhetünk egy dallamot lelki füleinkkel is. Halljuk a zenét és hangokat valós zeneszó és hangok nélkül. Ha pedig ezek léteznek, akkor rendelkezünk lelki testtel is, gondolj csak arra, amikor egy napot megtervezel, hogyan fog lezajlani: elmész a boltba, megvásárolod a fontos hozzávalókat, elkészíted az ételt, aztán jön a következő, majd a következő feladat. Ezzel tervezünk el bizonyos cselekvéseket, de a mozdulatsor felidézésével gyakorolunk, megtervezünk. Ezekért a lelki tevékenységekért az úgynevezett tükörneuronok a felelősek, ezek által értjük meg mások cselekedetét. Egy bizonyos cselekedetkor agyunk bizonyos része aktiválódik, ám akkor is működik agyunknak ez a része, ha azt látjuk, hogy egy másik személy is nemsoká ugyanazt fogja tenni. Ha mi nem is cselekszünk úgy, az agyunkban a folyamatot elképzeljük, és az agyunk megfelelő része aktiválódik.

(Forrás: phrasemix.com, viralnovelty.net/képek)