Jump to content

Hormonok irányítása alatt

2016. 04. 15. 17:00

Ha nem léteznének, lényegében mi sem lennénk, hiszen életfolyamatainkat szabályozzák. Mivel azonban léteznek, így olykor galibát is okoznak, ettől vagyunk dühösek, feszültek, hangulatunk ingadozó.

Hogy miről is lehet szó? A szervezetünk belső elválasztású mirigyeinek apró sejtjei állítják elő a hormonokat. Még a fejlett tudomány előtt gyanítottak valamit az akkori tudósok, hogy a szervezetben termelődő anyagok befolyással lehetnek az ember hangulatára. Ezek csak gondolati szinten merültek fel, tudományos bizonyításuk, kutatásuk még ma is tart, de egyre több mindent tudunk meg a hormonokról.

A nemi hormonok azok, amelyek a női és a férfi eltéréseit adják, és szabályozzák a megfelelő működést. A női nemi hormonnak, az ösztrogénnak köszönhetően néz ki egy nő nőnek, a tesztoszteron teszi a férfit férfivé. Csakhogy a férfi sem mentes az ösztrogéntól és a nő sem a tesztoszterontól, ám jóval kisebb mennyiségben termelődik szervezetükben a másik nemre jellemző hormon. Nem véletlenül található a férfi szervezetben ösztrogén is, hiszen a csírasejtek képződéséhez nélkülözhetetlen. A tesztoszteron szintje a férfiak esetében magasabb, mint a nőknél, ám előfordulhat, hogy egy nő szervezetében több a férfi nemi hormon szintje, amely fokozott szőrnövekedést és egyéb kellemetlenséget okozhat a nő életében.

Azt is megfigyelték kutatók, hogy azok a nők, akik a család helyett a karriert választják, a férfi nemi hormon szintjük magasabb lesz, amelynek következtében a gyermekvállalás gondolata nem is olyan szinten foglalkoztatja, mint azokat a nőket, akik szervezetében a megfelelő az ösztrogéntermelés.

Hormonjaink hatással vannak érzéseinkre, így a női és férfi nemi hormonok fokozzák a nemi vágyat, a progeszteron a nőt készíti fel a terhességre. A szerelemhormon több mint másfél évig magasabb szintet ér el akkor, ha szerelmesek vagyunk. Az agyalapi mirigy termelte növekedési hormonnak köszönhetően fejlődik testünk és növekszünk. Ennek a hormonnak a termelődése húszéves korunk után fokozatosan és lassan csökken. A melatonin az alvást szabályozza. Az adrenalin az egyik stresszhormonunk, amely stressz esetén kerül a véráramba és fokozza a vérellátást, a szívverést. A másik stresszhormon a kortizol, amely a vérnyomást szabályozza, lebontja a fehérjéket, emeli a vércukor szintet, így vészhelyzet esetén tápanyagot biztosít a szervezetnek.

(Forrás: agoramedia.com, todaysparent.com/képek)