Jogilag három formáját különböztetik meg a zaklatásnak, így lehet munkahelyi, etnikai és személyes indítékú zaklatás. Ez utóbbi az, amely sokakat érint és nincs is tisztában mindenki azzal, hogy mit tehetne. Személyes indítékú zaklatásnak minősül, ha valaki hosszabb ideje, folyamatosan, visszatérően zaklatja áldozatát. A zaklatás olyan vétség, amely során az elkövető azért igyekszik felvenni áldozatával a kapcsolatot, hogy megfélemlítse, beleavatkozzon annak életébe. A sértettel minden áron kapcsolatot akar létesíteni, természetesen az akarata ellenére. A folyamatos, állandó zaklatás történhet telefonon keresztül, akár üzenetrögzítőn hagyott üzenet formájában, sms-ben, e-mailben, és persze személyesen is. Sokak nem tudják, de az is zaklatásnak minősül, ha valaki rendszeresen eljár a sértett lakásához, munkahelyére, háborgatás céljából, vagy követi. A zaklatás célja a megfélemlítés, a magánéletbe való beavatkozás, ezek a zaklatás megvalósulásának feltételei. Ha ezek nem történnek meg, akkor nem beszélünk zaklatásról. Zaklatás másik alapesete az, amikor valaki erőszakos, közveszélyt okozó bűncselekmény elkövetésével fenyegetőzik, megfélemlíti áldozatát.
A zaklatás mindkét esete büntetést von maga után, ám addig csak zaklatásról van szó, amíg súlyosabb bűncselekmény nem történik.
A telefonos zaklatások gyakoriak voltak korábban, ám ma már ennek színtere leginkább az internet. Leggyakrabban szexuális indíték áll mögötte. A legtöbb zaklatást férfiak követik el, és általában a sértett személy ismerősei közül kerülnek ki. A nőkre sokkal jellemzőbb, hogy olyanokat zaklatnak, akikkel nincsen személyes kapcsolatuk.
A szakértők szerint a zaklatásnak van egy sémája, egy forgatókönyve. Eszerint eleinte kedveskedik a sértettel, ám ha visszautasítás éri, vagy beindul a fantázia. Egy idő után már nem is képes valóságot és fantáziát szétválasztani a zaklató. Leginkább a 15 és 40 év közötti férfiak zaklatnak, akik életük során nem kaptak környezetükben elegendő figyelmet, lényegében ezt az űrt akarja kierőszakolni a sértettből.