Az állómunka egészségesebb alternatívának tűnhet az ülőmunkához képest, azonban számos hátránnyal és kockázattal járhat. Különösen igaz ez akkor, ha hosszú ideig, folyamatosan végezzük azt. Nézzük a kockázatokat!
Láb- és ízületi fájdalom
Ha órákon át állunk, a lábizmok, az ízületek és a szalagok jelentős terhelésnek vannak kitéve. Ez fájdalmat, duzzanatot és merevséget okozhat, különösen a térdben és a bokában. Az állandó állás túlzott nyomást gyakorol a talpra, ami lúdtalp vagy talpi fascia gyulladást eredményezhet.
Hát- és derékfájdalom
Az állómunkával járó testhelyzet miatt a hát és a derék izmai tartósan feszesek lehetnek, ami fájdalmat okoz. Ha pedig ehhez még helytelen testtartás vagy az egyenlőtlen súlyeloszlás is társul és ez hosszabb távon érvényesül, akkor gerincferdülést, porckorongkopást vagy isiászt eredményezhet.
Keringési problémák
A folyamatos állás során a gravitáció miatt a vér nehezebben áramlik vissza a lábakból a szívbe, ami vénás pangáshoz, visszértágulathoz és akár trombózishoz is vezethet. Ugyanakkor a rossz keringés miatt a lábak és bokák megduzzadhatnak, ami kellemetlen érzést, nehéz mozgást okozhat.
Szív- és érrendszeri kockázatok
Kutatások igazolták, hogy akik hosszú órákat töltenek állómunkával, nagyobb a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélye.
Fáradtság és kimerültség
Ha folyamatos állómunkát kell végezni, akkor az izmoknak és ízületeknek nincs lehetőségük pihenni, ami gyorsabb kimerültséghez vezethet, mint ülőmunka esetén. A folyamatos fizikai diszkomfort hatással lehet a koncentrációra és a munkateljesítményre.
Megnövekedett sérülésveszély
Az állandó állás megnöveli az izomhúzódások és a láb sérüléseinek kockázatát. Ezt pedig csak tetézheti, ha a munkahelyi környezet is veszélyes vagy a lábbeli nem megfelelő a munkavégzéshez.
Az állómunka tehát ugyanúgy tartogat veszélyeket, mint az ülőmunka, főleg, ha huzamosabb ideig végezzük.