Jump to content

A suttogó

2015. 11. 21. 12:00

Az őszi esősebb, hűvösebb, szelesebb idővel együtt begyűrűzött életünkbe a nátha, a kórokozók által terjedő és kellemetlen tünetekkel együtt járó megfázásos megbetegedések ideje. Az egyik kellemetlen velejárója lehet a rekedtség. Ám a hangszalagok megerőltetése is vezethet a rekedtség hátterében, sőt nagyon súlyos betegség is.

Legáltalánosabban a gégegyulladás vezet a rekedtséghez, ugyanis ilyen állapotban megduzzadnak a hangszalagok. Általában a vírusfertőzés okozza a gégegyulladást, valamint azoknál a személyeknél jelentkezhet, akik hangszalagjukat megerőltetik, fokozottan használják. Nem is kell énekesnek lenni ahhoz, hogy rekedtség kialakuljon. Elég hosszabb időn keresztül hangosan beszélni, kiabálni, énekelni, másnap aztán lehet csodálkozni azon, hogy milyenné vált a hangunk. Ezek mellett aztán persze ciszta, polip és jó vagy rosszindulatú daganat is okozhat rekedtséget. A refluxos és némelyik ideggyógyászati betegség is a rekedtség okozója lehet, amelynek következtében nem úgy működnek a hangszalagok, mint kellene. És persze a dohányzás, amely szintén hozzájárulhat a repedtfazék hanghoz.

Amikor betegség üti fel a fejét és érezhetően nem múlik annak ellenére sem, hogy vény nélkül kapható szereket tömünk magunkba, akkor keressük fel házi orvosunkat vagy szakorvost. Ha a rekedtség már több mint három hete fennáll, és nem szűnik, fel kell keresnie fül-orr gégész szakembert. Ha a rekedtség mellé még köhögés és akár véres köpet is társul, szintén feltétlenül szükséges szakember vizsgálata. Orvosi segítséget igényel, ha csomót fedez fel a nyakán valaki, nehézkessé válik a nyelés, a hangképzés komoly fájdalommal jár és a hangszíne is megváltozott.

Ha már a rekedtség kialakulásakor megteszel néhány megelőző intézkedést, segíthetsz annak érdekében, hogy ez a kellemetlen tünet minél hamarabb elmúljon. Ha már fennáll az állapot, abba kell hagyni a dohányzást, de még az olyan helyet is kerülni érdemes, ahol passzív dohányzás részesévé válhatsz. A kutyaharapást szőrével módszer ez esetben egyáltalán nem kedvez, azaz nem szabad a hangodat erőltetni. Amennyire csak lehet, suttogva beszélj, de a hangos beszédet, éneklést és kiabálást mindenféleképp kerülni kell.

Amikor hangod nem az igazi fogyassz minél több folyadékot. Ez a megfázásos megbetegedésekre amúgy is igaz, de ha a torok begyullad, a garat nyálkahártyája dagadttá és szárazzá válik, ettől lesz az érces hang.

(Kép forrása: vox.com)