Jump to content

Frissítsd és fertőtlenítsd a levegőt!

2015. 09. 20. 10:00

Az ősszel együtt (talán) a hűvösebb idő is megérkezik. Már nem biztos, hogy napközben is nyitva merjük hagyni az ablakokat. Éppen csak egy friss reggeli szellőztetésre lesz lehetőség, de a nap nagy részében a nyílászárók zárva maradnak.

Az hűvösebb és nyirkosabb levegővel együtt egyre inkább felüti a fejét a meghűléses betegség. A közösségben is megfertőződhetünk és az ezzel járó tünetek egyike a tüsszögés. A lakás levegőjét teleszórjuk kórokozókkal. A manapság kapható légfrissítők legtöbbje olyan vegyszereket is tartalmaz, amelytől a lakásban valóban jobb illat lesz, csakhogy egyben asztmatikus tüneteket is kiválthatnak.

A természetes mindig sokkal jobb. Márpedig az illóolajok természetesek, főleg, ha azok jó minőségűek. Az ilyen illóolajak nem csak kellemes illatot árasztanak, de még baktériumölő hatással is rendelkeznek. Jótékony hatásának sorolását még nem kell abbahagyni, hiszen segít az ellazulásban, de fokozza a szellemi és fizikai teljesítményt is. Pozitív hatással vannak a stresszes, ideges emberre, fájdalomcsillapító és közérzetjavító hatással is bír. A légzőszervekre pedig úgy van jó hatással, hogy semmilyen irritáló anyagot nem bocsát a levegőbe.

Bolti kiszerelésben is beszerezhető olyan termék, amely légfrissítésre és fertőtlenítésre egyaránt alkalmas, csakhogy a márkát és a csomagolást meg kell fizetni, amely drága lehet. Van egy jó hírünk: akár saját magad is elkészítheted a fertőtlenítő légfrissítődet. Szükséged lesz gyógyszertári alkoholra, illóolajra, meleg vízre és egy olyan flakonra, amely szórófejjel rendelkezik, ugyanis ebből fogod a lakásodat telepermetezni.
Ha beszerezted a hozzávalókat, akkor egy evőkanálnyi alkoholban keverd el a választott, 20-30 cseppnyi illóolajat. Meghűléses időben célszerű citrom, levendula, szegfűszeg, fahéj illóolajból a 20-30 cseppet összeállítani. A szórófejes flakonba kell tölteni az illóanyagot, majd rátöltjük a 100 ml-nyi meleg vizet és jól összerázzuk. Kezdődhet is a levegő fertőtlenítése.

Kiváló fertőtlenítő hatással rendelkezik az eukaliptusz, a borsmenta, a citrom, a mirtuszfélék, a szegfűszeg, a fahéj, a levendula és a fenyőfélék is. Habár természetesek és egészségesek az illóolajak, némelyik mégis káros lehet. A kismamák és epilepsziás betegek közelében nem jó alkalmazni a kámfort, majorannát, rozmaringot, zsályát, eukaliptuszt. Kicsi gyermekek közelében ne használjunk borsmentát, rozmaringot és bazsalikomot. A magas vérnyomást csak fokozza a kakukkfű, rozmaring, zsálya és a fenyő.

(Kép forrása: growingagreenfamily.com)