Jump to content

A misztérium vonzereje

2016. 08. 01. 17:00

Van egy hely Angliában, amely megigézi az embert. Akkor is, ha sosem volt ott, de történeteket, misztériumokat fűznek hozzá azért, mert máig nem egyértelmű, hogy milyen célt szolgált jelenléte. Éppen ez adja a csodáját és ettől még izgalmasabb a Stonehenge.

Angliában, a Salisbury-fennsík jellegzetes kőtalánya, a Stonehenge nagyjából ötezer éves, vagyis ennyire becsülik korát. A homokkőtömbökből álló építmény állóköveinek jó része már eltűnt, ledőlt, vagy ledöntötték, betemették. És még így is hatalmas, és még így is szájtátva járjuk körbe, érezve a hely különlegességét. A hatalmas kőtömböket körkörösen helyezték el úgy, hogy tetejükön vízszintesen egy másik kőtömb nyugodott. A Stonehenge-nek, vagyis Függő köveknek a titkát évszázadok óta kutatják, mégsem egyértelmű és tisztázott az, hogy mi volt a valódi funkciója.

A XVII. században felfedezett kövekről még ebben a században régészeti leírás is született, amelyben arról írtak, hogy egy templom romjai lehetnek, és később is azt tartották, hogy a druidák szent helye volt ez. Aztán a XX. században jóval korábbra tették a kőállványok korát, mint ahogyan a druidák léteztek, megdőlt tehát ez a mítosz.

Úgy tartják, hogy ez a hatalmas, ma már csak töredékében álló építmény három fázisban készült. A kezdetek kezdetén, nagyjából ötezer évvel ezelőtt kőkorszaki eszközökkel és kézzel ásták ki a lyukakat az épületfák számára, amely a kör alapjait jelentette. Ezt földsánc és vizesárok vette körül, de még ezen kívül 56 lyukat találtak, amelyet Aubrey-féle lyukaknak neveznek. Az elnevezést a felfedezőről kapták ezek a mélyedések, amelyben sírokat is találtak.

Az építés következő szakaszában nagyjából négyszáz kilométerrel távolabbi helyről, a Prescelli-hegyből bányászott kékköveket hozták az építkezéshez. Nehéz elképzelni, hogy az öt tonnás kőmonstrumokat hogyan szállították el az építkezés helyszínére.

Nagyjából 4300 évvel ezelőttre datálják a végső építkezést, amikor újabb kékköveket szállítottak a helyszínre, ám most sokkal közelebbi bányából bányászták ki, és ezek a tömbök méretesebbek is. Ezeknek is kiásták a helyüket és belehelyezték azokba, hogy megkapják a kőkört.

Az biztos, hogy nem volt gyaloggalopp felépíteni a kőépítményt, de a funkciója még mindig nem ismert. A csillagászok szerint a Stonehenge-nek köze van a Nap és a Hold állásához. Tudósok sora van azon a véleményen, hogy a Stonehenge azt a célt szolgálta, hogy megfigyeljék az égbolton bekövetkező történéseket, így a nyári napfordulót és más jelenségeket is meg tudtak határozni.

Más tudósok magának a köveknek is nagy jelentőséget tulajdonítottak, ahogy a kor emberei is. A kékkő ugyanis gyógyító energiával bírt, az éppen ezért építették fel, vagyis a gyógyulást segítő szent hely is lehetett.

Tény, ha valaki Angliába utazik, első gondolatai között az is van, hogy meglátogassa ezt a különleges misztériummal övezett területet. Akár még nyári kirándulás célja is lehet.

(Forrás: crystalinks.com, sacredsites.com/képek)