Jump to content

Tűzhányók éve

2014. 08. 22. 12:31

Nem csak az esőből volt sok a nyáron, a tűzhányók fortyogásából is kezd elég lenni. Januárban a szumátriai Sinabung, februárban a jávai Kelud, áprilisban az equadori Tungurahua, júniusban az Etna, most pedig Izlandon a Bardarbunga készül hírt adni magáról.

A szumátriai Sinabung vulkán a tudósokat is meglepve, négyszáz év szunnyadás után 2010 augusztusában lépett először működésbe. Tavaly szeptemberben ismét aktivitást mutatott a tűzhányó, emiatt a körzetben akkor tizenötezer embert evakuáltak. Most januárban pedig több, mint 8 kilométer magasba lövellte hamufelhőjét. 200 ezer embert telepítettek ki, 11 halálos áldozat volt.

Februárban a jávai Kelud vulkán hat éve tartó Csipkerózsika-álom után ismét kitört. A vulkáni hamufelhő 17 km magasra emelkedett, ennek következtében a 200 km távolságban (ez egy bő Budapest-Miskolc távolságnak felel meg) lévő, több százezer lakosú nagyvárosban, Yogjakartában is sűrű hamuhullás kezdődött. Reggelre több centiméter szürke vulkáni hamulepel borított mindent, a repteret le kellett zárni. A Kelud 10-20 kilométeres körzetében is néhány centiméteres horzsakődarabok hulltak, olyanok, mint amelyek Kr. u. 79-ben a Vezúv kitörésekor Pompeji városában. Különleges, hogy a Kelud esetében 100 éven belül ez már az ötödik ilyen erősségű kitörés. Több, mint 100 ezer embert telepítettek ki, szerencsére halálos áldozat nem volt.

10 kilométer magas hamuoszlopot lövellt a magasba az ecuadori Tungurahua tűzhányó áprilisban egy hatalmas, öt percen át tartó kitörést követően, amely forró gázokat, hamut és kőzetet zúdított a vulkán északi és északnyugati oldalára. Az első robbanást a dél-amerikai ország földtani intézete szerint egy második, négy perces kitörés is követte, majd öt kisebb rengés.

Az elmúlt hónapokban az olasz Etna jobbára szunyókált, júniusban azonban elkezdett emelkedni a földremegés amplitúdó. A szicíliai vulkán június 16-án este ki is tört. A változó intenzitású, ismétlődő lávatűzijáték, olykor már kisebb lávaszökőkútba csapó kitörések mellett láva is folydogált. Közben a szintén itáliai Strombolit ebben a hónapban lezárták a turisták elől, mert egy 650 méter magasan keletkezett kráterből izzó láva ömlött a tengerbe. Akárcsak 2003-ban és 2007-ben, ismét erőteljesebbek a lávatüzijáték-kitörések, amelyek egy nagyobb kitörés előfutárai lehetnek.

Közben Izland sem rest, a Bardarbunga térségét az utóbbi napokban több ezer kisebb földrengés rázta meg, és szakértők szerint nem zárható ki, hogy kitör a vulkán. A szigetországban narancsszínű – a második legsúlyosabb fokozatú – riasztást adtak ki. Ez csak egy lépés a piros riasztástól, ami maga a kitörés. A geológusok egyelőre nem tudják megállapítani, hogy bekövetkezik-e a Bardarbunga kitörése, de elég veszélyesnek ítélik meg a vulkánt ahhoz, hogy ha kitör, megzavarja a légi közlekedést Észak-Európa és Észak-Amerika felett. Emellett komoly károkat okozhat Izlandon, ha a vulkáni láva megolvasztja a gleccser jegét és ezzel áradást idéz elő. Emlékeztetőül: 2010 áprilisában egy másik izlandi vulkán, az Eyjafjallajokul kitörése után több mint 100 ezer légi járatot töröltek Európa-szerte a légkörben szitáló vulkáni hamu miatt.

 

Mintha kicsit túl aktívak lennének idén a tűzhányók …

(fotó: nydailynews.com)